Enerji Bakanı Yıldız'ın uçağına iniş izni verilmemesi -Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız:…

  • Yazı boyutu
Enerji Bakanı Yıldız'ın uçağına iniş izni verilmemesi
  -Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız:…

Enerji Bakanı Yıldız'ın uçağına iniş izni verilmemesi -Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız: -"Böyle bir iletişim kopukluğunun giderileceğine olan inancımı belirtmek isterim. Önümüzdeki süreçte Iraklı yetkililerle bu konuları tekrar değerlendireceğimizi umuyorum"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, uçağının Erbil'e inişine Irak hükümeti tarafından izin verilmemesine ilişkin, "Böyle bir iletişim kopukluğunun giderileceğine olan inancımı belirtmek isterim. Önümüzdeki süreçte Iraklı yetkililerle bu konuları tekrar değerlendireceğimizi umuyorum" dedi.
     Bakan Yıldız, Esenboğa Havaalanı'nın VIP Salonu'nda düzenlediği basın toplantısında, Erbil'deki toplantının 19 ayrı ülkeden dünyanın en büyük şirketlerinin katıldığı bir etkinlik olduğunu belirterek, toplantının Irak'ın normalleşmesine hizmet ettiğini söyledi.
     Irak'ın kuzeyinde ya da güneyinde, doğusunda ya da batısındaki her projeyle Türkiye'nin ilgilendiğini ifade eden Yıldız, şöyle konuştu:
     "Merkezi Irak hükümetinin hassasiyetlerine dikkat ettiğimizi ve Irak'ın bütünlüğünün bizim için önemli olduğunu daha önce birçok defa vurguladık. Onun için bunu çok anlamlı bulamadığımızı ve böyle bir iletişim kopukluğunun giderileceğine olan inancımı belirtmek isterim. Önümüzdeki süreçte Iraklı yetkililerle bu konuları tekrar değerlendireceğimizi umuyorum."
     Irak merkezi hükümetinden herhangi bir geri dönüş olup olmadığıyla ilgili soru üzerine Yıldız, şunları söyledi:
     "Bağdat Büyükelçiliğimiz görüşmeleri yaptı ve girişimlerde bulundu. Onlar da bir iletişim kopukluğunun olduğunu söylüyorlar, farklı fikirleri sahip olanlar da var. Irak'a yardımcı olmaya çalışan ve proje fırsatlarını değerlendiren bir Türkiye var. Yalnızca bugün değil, 3 yıldan beri. Ortaklarımızla beraber 25 milyar dolarlık iş aldık. Yalnızca TPAO'nun hissesine düşen 5,2 milyar dolarlık iş var. Bunlar Irak'ın kuzeyi güneyi ayırmadan yapıldı."
     Taner Yıldız, Türkiye'nin dünyanın birçok petrol şirketinin kayıtsız kalmadığı bir yere kayıtsız kalmasının beklenmemesi gerektiğini belirterek, yaşanılan hadisenin Irak'taki anlaşmaları etkilemeyeceğini düşündüğünü vurguladı.
     İletişim kopukluğunun büyük projelere mani olmayacağını inandığını dile getiren Yıldız, "Irak'ın normalleşmesi için 7 milyon varillik günlük petrol üretim kapasitesine ulaşması bu projelerden geçiyor. Bugünkü 2,7 milyon varillik günlük üretimin yaklaşık 3 katına çıkması gerek. Bu sağlanırsa Irak normalleşir" diye konuştu.
     Kendilerine tüm ırak hava sahasının özel uçaklara kapandığının söylendiğine dikkati çeken Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, şunları kaydetti:
     "Açıkça söylemem gerekirse dün oraya inen özel uçaklar vardı. Kararın süresini hep beraber izleyeceğiz. Bunlar hep izleniyor ve gözleniyor. Iraklı yetkililerin bu iletişim kopukluğunu gidereceğine inanıyorum. Dışişleri'nin görüşmeleri oldu."
     Bakan Yıldız, "Somut bir adım atılacak mı-" sorusuna ise "Her attığımız adım somut" karşılığını verdi
    
    
    

Bu haberi 163 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir