Enerji Bakanı Yıldız'ın uçağına iniş izni verilmemesi -Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız:…

  • Yazı boyutu
Enerji Bakanı Yıldız'ın uçağına iniş izni verilmemesi
  -Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız:…

Enerji Bakanı Yıldız'ın uçağına iniş izni verilmemesi -Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız: -"Tabi ki bizim yapacağımız toplantı, ister Irak'ın kuzeyinde olsun ister güneyinde olsun Irak'ın tamamı için yapılan bir toplantıydı. Bu iletişim kopukluğunun giderileceğine inanıyorum. Merkezi Irak hükümetindeki arkadaşlarımızın, değerli meslektaşlarımın bu manada hassas olacağına inanıyorum" -"Biz Irak'ın normalleşmesi için geliştirdiğimiz projelerle beraber uğraşıyoruz. Yani ister Irak'ın güneyinde, ister kuzeyinde, ister doğusunda, ister batısında olsun yaptığımız bütün projeler Irak'ın tamamının normalleşmesiyle alakalı süreçtir. Bunun farklı anlaşılmasına tabi ki bizlerin de mutlaka söyleyecekleri vardır" -"Buradan Ankara'ya döneceğiz. Öncelikle bir değerlendirmemiz oluyor tekrar. Dışişleri Bakanımızla, sayın müsteşarımızla hem de Irak ile görüşüyorum. O açıdan ne çıkartılabilir, neler yapılabilir bunu tekrar değerlendireceğiz"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, uçağının Erbil'e inişine Irak hükümeti tarafından izin verilmemesine ilişkin, "Tabi ki bizim yapacağımız toplantı, ister Irak'ın kuzeyinde olsun ister güneyinde olsun Irak'ın tamamı için yapılan bir toplantıydı. Bu iletişim kopukluğunun giderileceğine inanıyorum. Merkezi Irak hükümetindeki arkadaşlarımızın, değerli meslektaşlarımın bu manada hassas olacağına inanıyorum" dedi.
     Yıldız, uçağının Erbil'e inişine Irak hükümeti tarafından izin verilmemesi nedeniyle geldiği Kayseri'de gazetecilerin sorularını yanıtladı.
     Erbil programının dün planlandığını ifade eden Yıldız, şunları söyledi:
     "Dün planladığımız şekilde, Sayın Putin'in ziyaretinden sonra Kuzey Irak'ta yapılmakta olan bir uluslararası toplantıya, enerji ve doğalgazla alakalı bir toplantıya katılmak için bugün başbakanlıktan tahsis edilen bir uçakla Kuzey Irak'a gitmek için İstanbul'dan yola çıktık. Ancak, bugün sabahleyin bütün özel uçaklara Kuzey Irakta'ki hava sahasının kapatıldığı tarafımıza bildirildi. Bizim bu manada istisna tutulacağımız gerekçesiyle ve inancıyla havalandık. Yolda da pilotumuz o izni alır diye... Hem Dışişleri Bakanlığımız hem de bizlerin girişimleri vardı ama yolda Kayseri üzerine geldiğimizde hala bu iznin verilemeyeceği tarafımıza söylendi.
     Tabi ki bizim yapacağımız toplantı, ister Irak'ın kuzeyinde olsun ister güneyinde olsun Irak'ın tamamı için yapılan bir toplantıydı. Ben bu iletişim kopukluğunun giderileceğine inanıyorum. Merkezi Irak hükümetindeki arkadaşlarımızın, değerli meslektaşlarımın bu manada hassas olacağına inanıyorum. Çünkü, biz Irak'ın normalleşmesi için geliştirdiğimiz projelerle beraber uğraşıyoruz. Yani ister Irak'ın güneyinde, ister kuzeyinde, ister doğusu, ister batısında yaptığımız bütün projelerin Irak'ın tamamının normalleşmesiyle alakalı süreçtir. Bunun farklı algılanmasına, yanlış anlaşılmasına tabi ki bizlerin de mutlaka söyleyecekleri vardır. Bu açıdan ben bu iletişim kopukluğunun giderileceğine inanıyorum."
     Yıldız, bir gazetecinin "Buradan Ankara'ya mı döneceksiniz" diye sorması üzerine de şunları anlattı:
     "Buradan Ankara'ya döneceğiz. Öncelikle bir değerlendirmemiz oluyor tekrar. Dışişleri Bakanımızla, sayın müsteşarımızla hem de Irakla bir yandan görüşüyorum. O açıdan ne çıkartılabilir, neler yapılabilir bunu tekrar değerlendireceğiz. Çünkü, orada birçok dev firmanın temsilcileri de özel uçaklarıyla beraber dünden gelmişlerdi. Toplantı pazartesi günü başlıyor olmasına rağmen bizim Rusya Federasyonu Karma Ekonomik Komisyonu Eş Başkanlığımızdan dolayı İstanbul'da bulunmamız gerekiyordu. Çünkü, bizim için son derece önemli bir görüşmeydi, önemli bir misafirimiz vardı. O yüzden ben de kapanış konuşmasını yapmak üzere gidecektim. Tekrar durumu değerlendirdikten sonra kamuoyu ile paylaşacağız."
    
    
    

Bu haberi 175 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir