"Enerji Alanında İşbirliği Toplantısı" -Pakistan Pencap Heyet Başkanı Ahsan Iqbal: -"Dünyada…

  • Yazı boyutu
"Enerji Alanında İşbirliği Toplantısı"
  -Pakistan Pencap Heyet Başkanı Ahsan Iqbal:
  -"Dünyada…

"Enerji Alanında İşbirliği Toplantısı" -Pakistan Pencap Heyet Başkanı Ahsan Iqbal: -"Dünyada jeopolitiğin yerini artık jeoekonomi aldı. Bu güçlü işlerin zaman içerisinde gücünü kaybetmemesi için siyasi işbirliğinin güçlü ekonomik temellere oturtulması gerekiyor"

Pakistan Pencap Heyet Başkanı Ahsan Iqbal, "Dünyada jeopolitiğin yerini artık jeoekonomi aldı. Bu güçlü işlerin zaman içerisinde gücünü kaybetmemesi için siyasi işbirliğinin güçlü ekonomik temellere oturtulması gerekiyor" dedi.
     Iqbal, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK), Türkiye-Pakistan İş Konseyi ve Pakistan Pencap Eyaleti Hükümeti iş birliğiyle "Enerji Alanında İşbirliği Toplantısı & İkili İş Görüşmeleri" toplantısında yaptığı konuşmada, böyle bir toplantıda bulunmanın kendisi için büyük bir onur ve ayrıcalık olduğunu söyledi.
     Türkiye'nin sadece enerji işlerini geliştirmede liderlik etmediğini, dost ve kardeş ülkelerle, Pakistan'la, Pencap Eyaleti ile enerji projelerini gerçekleştirmede de liderlik ettiğini belirten Iqbal, Pakistan ve Türkiye'nin tarih boyunca kardeşlik içerisinde olduğunu anımsattı.
     Türkiye ile Pakistan'ın Pakistan kurulmadan önce bile uzun ilişkileri olduğunu kaydeden Iqbal, bu ilişkilerin Atatürk zamanında da böyle olduğunu ifade etti.
     "Dünyada jeopolitiğin yerini artık jeoekonomi aldı" diyen Iqbal, bu güçlü işlerin zaman içerisinde gücünü kaybetmemesi için siyasi işbirliğinin güçlü ekonomik temellere oturtulması gerektiğini dile getirdi.
     Pencap Hükümeti'nin bu anlamda adım atarak işbirliği için Türkiye ile Pakistan arasında bu sürece ön ayak olduğunu vurgulayan Iqbal, sözlerine şöyle devam etti:
     "Türk yatırımcıların tamamladığı projeler için teşekkür ediyoruz. Size Pencap'ta iş yapmanın ne anlama geldiğini Türk şirketlerden dinlemenizi öneriyorum. Türkiye'de liderler ekonomiye yeni bir yön çizdiler. Bizce özel sektörümüz son derece güçlü. Pencap'ta liderimizin önderliğinde ilerlemeye dönük bir gündemimiz var. Yolsuzluğa tahammülümüz yok. Şeffaflık Kurulu da Pencap Hükümeti'ne yolsuzlukla mücadelede yüksek dereceler vermiştir. Burada iş yapmak isteyen bir hükümet var. Şu anda Türk yatırımcıların buradaki yatırım oranına baktığımızda 500 milyon dolarlara varıyor. Bunlar katı atık ve toplu ulaşım alanında. İBB'ye de bize sağladığı ulaşım konusundaki teknik şeylerden dolayı teşekkür ediyorum. Pakistan ve Pencap bir enerji krizi yaşıyor. Bu da bizim GSMH'mızın büyümesine yüzde 2 olumsuz etkiliyor. Türk Eximbank'a kredi limitini 100 milyon dolardan 250 milyon dolara yükselttiği için teşekkür ediyoruz. 4 bin 500 megavatlık enerji gücünü 25 yıl boyunca üretebilecek tesislerimiz var. Pencap, su kaynakları açısından da çok zengin. Pencap adı 5 nehirden geliyor. Bu su kaynaklarını enerji sorunumuzu çözmek için kullanmak istiyoruz. Potansiyel yatırımcılara ünlü birinin şu sözüyle sesleniyorum: Başkaları aç gözlü iken siz korkun, başkaları korkarken de siz aç gözlü olun. Umarım sizi de Pencap'ta görürüz. Yaşasın Türk-Pakistan kardeşliği."
    
    
    

Bu haberi 149 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir