"Enerji Alanında İşbirliği Toplantısı" -Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız:…

  • Yazı boyutu
"Enerji Alanında İşbirliği Toplantısı"
  -Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız:…

"Enerji Alanında İşbirliği Toplantısı" -Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız: -"Uluslararası sermayeyi cesaretli yatırımcılarımızla bir araya getirerek, Pakistan'ın bu zor gününde enerji ile ilgili yatırımlarını rahatlıkla yönetebiliriz ve katkıda bulunabiliriz" -"5 nehrin birleşerek hayat verdiği Pencap'ta hidroelektrik santralleriyle ilgili potansiyel var. Bu potansiyeli mutlaka karşılıklı değerlendirmemiz lazım"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "Uluslararası sermayeyi cesaretli yatırımcılarımızla bir araya getirerek, Pakistan'ın bu zor gününde enerji ile ilgili yatırımlarını rahatlıkla yönetebiliriz ve katkıda bulunabiliriz" dedi.
     Yıldız, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK), Türkiye-Pakistan İş Konseyi ve Pakistan Pencap Eyaleti Hükümeti iş birliğiyle "Enerji Alanında İşbirliği Toplantısı & İkili İş Görüşmeleri" toplantısında yaptığı konuşmada, Türk halkının kendisine yapılan iyilikleri unutmadığını ifade ederek, "Pakistanlı kardeşlerimiz, zor günlerimizde bizim yanımızda oldu" ifadesini kullandı.
     Türkiye'nin politikalarında Pakistan ile sürekli iş birliği bulunduğunu kaydeden Yıldız, "Uluslararası sermayeyi cesaretli yatırımcılarımızla bir araya getirerek, Pakistan'ın bu zor gününde enerji ile ilgili yatırımlarını rahatlıkla yönetebiliriz ve katkıda bulunabiliriz. Sayın Şahbaz Şerif ve Navaz Şerif ile Pakistan ve Türkiye'de yaptığımız görüşmelerde, bu heyecanı karşılıklı hissettik. Bundan sonra artık somut ve sonuç odaklı projeler üretmek olacak" şeklinde konuştu.
     Gerek kömürde gerek maden yataklarında karşılıklı yapabilecek çok şeyin bulunduğunu belirten Bakan Yıldız, şunları kaydetti:
     "Burada Enerji Bakanlığımıza bağlı ilgili kuruluşlarımızın temsilcileri de var. Onların bu toplantıyı sonuna kadar takip ederek, DEİK ve diğer STK'larla beraber iyi bir iş çıkartacaklarına inanıyorum. Pakistan'da yüksek düzeyde stratejik iİşbirliği toplantıları gerçekleştirdik. Burada yaptığımız toplantılarda artık somut adımlar atmamız gerektiğine vurgu yaptık. Bu toplantıdan hemen sonra Ankara'da Pakistan'ın bütününü kapsayan ve oradaki enerji yatırımlarını, yenilenebilir enerji kaynaklarıyla beraber tamamlayan bir toplantı daha yapacağız. 22 Kasım'da gerçekleştirilecek toplantımıza hepiniz davetlisiniz."
    
     -"Pencap'taki enerji potansiyelini değerlendirmemiz lazım"-
    
     Yıldız, Türkiye'nin Demokratik Pakistan'ın Dostları Grubu gibi çok taraflı süreçlerde aktif ve yapıcı bir rol üstlendiğini ve bu politikaya devam edeceğini söyledi. Dünyada siyasi istikrarsızlıklardan kaynaklanan sebeplerle ciddi sıkıntı yaşayan ülkeler olduğunu anımsatan Yıldız, sözlerini şöyle sürdürdü:
     "Hala dünyada 1,4 milyon insan elektrikle tanışmamış durumda bulunuyor. Ülkelerimizin 200-300 yıl önceki hali gibi yaşayan ülkeler var. Özellikle bu coğrafyada siyasi istikrarın yakalanmış olmasıyla bunların mutlaka sektörlere yansıyacağına inanıyorum. Ben Pakistan ile enerji alanında yapacağımız yatırımların, dostluğumuz ve kardeşliğimizi besleyen unsur olarak görüyorum. 5 nehrin birleşerek hayat verdiği Pencap'ta hidroelektrik santralleriyle ilgili potansiyel var. Bu potansiyeli mutlaka karşılıklı değerlendirmemiz lazım. Yaptığımız ikili görüşmede Türkiye'de olduğu gibi uluslararası yatırımcıları makul karlarla beraber yatırım fırsatlarını oluşturmak lazım."
    
     -"Özel sektörümüz tecrübelerini paylaşacaktır"-
    
     Türkiye'de olduğu gibi Pakistan'ın da bir önceki yıl ülke içerisindeki elde ettiği tasarrufların bir sonraki yılın büyümesine yetmediğini gördüklerini ifade eden Yıldız, şu tespitlerde bulundu:
     "Bu uluslararası sermayenin zorunlu oluşunu kılar. Sayın Şahbaz Şerif ile görüşmemizde de kendisinin ve Başbakanımızın iradelerinin önemli bir katalizör olduğuna inanıyorum. Özel sektörümüzün, müteahhidlik, enerji sektörlerimizin hizmetleriyle tecrübelerini paylaşacak. Bizim 4 bin megavatlık böyle bir enerji açığının yaşandığı ve yüzde 6'lar düzeyinde büyüyen Pencap'ta bu yatırımları gerçekleştiriyor olmamız lazım. Kadim kardeşliğimizi güçlendiriyor olmamız lazım. Aramızdaki muhabbetin çok farklı ilişkilere yol açacağına inanıyorum."
    
    
    

Bu haberi 133 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir