Endeksin lokomotifi yönünü aşağı çevirdi -Bankacılık endeksinin kaybı yüzde 3'ü aştı -Garanti…

  • Yazı boyutu
Endeksin lokomotifi yönünü aşağı çevirdi
  -Bankacılık endeksinin kaybı yüzde 3'ü aştı
  -Garanti…

Endeksin lokomotifi yönünü aşağı çevirdi -Bankacılık endeksinin kaybı yüzde 3'ü aştı -Garanti Yatırım Bankacılık Analisti Recep Demir: "Bu noktadan kar satışları görmek oldukça normal"

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nın (İMKB) lokomotifi banka hisseleri kar satışlarının etkisiyle yönünü aşağı çevirdi.
     İMKB 100 endeksinin 25 Mayıs 2012 tarihinden beri küçük düzeltmelerle devam eden yükseliş trendinin lokomotifi banka hisseleri, son iki günde etkisini artıran satışlarla ortalama yüzde 3,20 oranında değer kaybetti.
     Dün etkisini artırmaya başlayan satış baskısı bugün agresifleşerek bazı büyük banka hisselerinin yüzde 5'e yaklaşan değer kayıplarına neden oldu. Bu dakikalarda Akbank önceki kapanışa göre yüzde 4,58 oranında değer kaybederken, Garanti Bankası'nın kaybı yüzde 2,99, İş Bankası'nın (C) kaybı ise yüzde 2,98 oldu.
     Banka hisselerinden hesaplanan bankacılık sektör endeksi dün tarihinin en yüksek seviyesi olan 186.254,2 seviyesinden düşüşe geçerek dün günü yüzde 0,12 oranında değer kaybıyla tamamlamıştı. Dün etkisini artırabilecek kar satışlarının ilk işareti olarak algılanan bu düşüş analistleri yanıltmadı ve bugün kar satışlarının agresifleştiği görüldü.
     Banka hisselerinde yoğunlaşan satış baskılarıyla İMKB 100 endeksi de bu dakikalarda dünkü kapanışa göre yaklaşık yüzde 1,5 oranında değer kaybederek 85.171,35 puana kadar geriledi.
     AA muhabirine konuyla ilgili görüşlerini aktaran Garanti Yatırım Bankacılık Analisti Recep Demir, bankacılık endeksi yılbaşından bugüne yaklaşık yüzde 14 yükselerek çok önemli bir ralli yaşadığını hatırlatarak, "Bu noktadan kar satışları görmek oldukça normal. Ama not artışı beklentileri ve 4. çeyrek 2012 ve 1. çeyrek 2013'te yüksek marjların devam etmesi neticesinde karlılık beklentilerinin yüksek olması yılın ilk yarısında bankacılık endeksini desteklemeye devam edecektir" dedi.
     Bununla birlikte sektör değerlemelerinin yüksek noktada olduğunun altını çizen Demir, en son verilere göre Türk bankalarının gelişmekte olan ülke bankalarına göre Fiyat/Defter Değeri çarpanlarına göre yüzde 12 primli işlem gördüğünü kaydetti.
    
    
    

Bu haberi 129 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir