Emtia gurusundan "para basmak yüksek enflasyon getirir" uyarısı -Yatırım ve Finans Uzmanı Jim…

  • Yazı boyutu
Emtia gurusundan "para basmak yüksek enflasyon getirir" uyarısı
  -Yatırım ve Finans Uzmanı Jim…

Emtia gurusundan "para basmak yüksek enflasyon getirir" uyarısı -Yatırım ve Finans Uzmanı Jim Rogers: -"Para basmak başta insanları rahatlatabilir, ama bu işin sonu daha yüksek enflasyon demek, daha yüksek faiz demek ve bunun devamında çok daha ciddi sorunlar demek"

Emtia gurusu olarak tanınan yatırım ve finans uzmanı Jim Rogers, para basmanın başta insanları rahatlatabileceğini belirterek, ancak bu işin sonunun daha yüksek enflasyona gideceği uyarısında bulundu.
     Jim Rogers, kişisel bloğunda yayınlanan makalesinde, "Geçmişte de hükümetler hep kendi paralarının değerini, işleri kolaylaştırabileceğini umarak düşük tutmayı seçtiler, fakat bu çaba hep kontrolden çıktı" ifadeleriyle, bir anlamda para basılması ve bu yolla parasal genişlemeye gidilmesi gerektiği yönünde telkinde bulunanları eleştirdi.
     Para basılarak sağlanacak ekonomik rahatlamanın geri dönüşünün son derece olumsuz olacağını vurgulayan Rogers, "Enflasyon hiç bir zaman işe yaramadı, para basmak başta insanları rahatlatabilir, ama bu işin sonu daha yüksek enflasyon demek, daha yüksek faiz demek ve bunun devamında çok daha ciddi sorunlar demek" yorumunu yaptı.
     Rogers, uluslararası finans piyasalarını "Enflasyon bir kez yükseldiğinde ve kontrolden çıktığında, onu etkisiz hale getirmek çok zordur" şeklinde uyardı.
     ABD Merkez Bankası 2008 ve 2011 yılları arasında borçlanma maliyetlerini düşürmek için toplamda 2,3 trilyon dolarlık mortgage ve hazine tahvillerinin alınması ile sonuçlanacak şekilde parasal genişleme programı uyguladı.
     Avrupa Merkez Bankası ise 2010 yılı Mayıs'ında açıkladığı Varlık Alım Programı vasıtasıyla 220 milyar Avro'luk ülke tahvili satın aldı. Ancak, Avrupa Merkez Bankası bu alımları, likiditeyi mevduat olarak alma yoluyla yapmıştı.
    
    
    

Bu haberi 136 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir