EMO'dan özelleşen dağıtım şirketleri için acil denetim çağrısı

  • Yazı boyutu
EMO'dan özelleşen dağıtım şirketleri için acil denetim çağrısı

EMO'dan özelleşen dağıtım şirketleri için acil denetim çağrısı

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO), özelleşen dağıtım şirketlerinin yeterince denetlenemediğini belirterek, acil denetim çağrısı yaptı.
     EMO'dan yapılan yazılı açıklamada, 6353 sayılı "Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun"daki bazı düzenlemelerle özelleştirilen elektrik dağıtım bölgelerinin mülkiyetinin kamuya ait olduğu, denetleme yetkisinin ise Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'ndan (EPDK) alınarak, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'na verildiği kaydedilerek, bu düzenlemeyle denetim özelleştirmesinin yolunun açık bırakıldığı ifade edildi.
     Düzenlemede yer alan "Bakanlığın bu denetimi bu konuda ihtisas sahibi olan kamu kurum ve kuruluşlarına yetki devri suretiyle veya yetkilendireceği denetim şirketlerine hizmet satın almak suretiyle yaptırabileceği" şeklindeki ibare ile denetim özelleştirmesinin yolunun açık bırakıldığına işaret edilen açıklamada, "Özelleştirme sonrası özel şirketlerin faaliyetlerinin yeterince denetlenmemesi sonucu oluşan kamu zararı konusunda yalnızca siyasi iktidarın değil, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın bürokratlarının da sorumlulukları olduğu" iddiasında bulunuldu.
     Açıklamada, özelleşen dağıtım şirketlerinin yeterince denetlenemediği ve denetimsizliğin kamu zararı oluşturduğu öne sürüldü.
    
    
    

Bu haberi 149 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir