Emlak Konut hisseleri "nakavt" etti

  • Yazı boyutu
Emlak Konut hisseleri "nakavt" etti

Emlak Konut hisseleri "nakavt" etti

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda (İMKB) işlem gören Emlak Konut GMY (EKGYO) hisseleri bu hafta gerçekleştirdiği yüzde 5'i aşan yükselişiyle, 'short' tipli bir turbo sertifikasını "nakavt" etti.
     Erste Securities İstanbul'un Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) yayımlanan bildirisinde, şirketin ihraç ettiği, dayanak varlığı Emlak Konut GMY olan, 28 Şubat 2013 vadeli ve 2,75 lira bariyerli turbo sertifikanın "nakavt" olduğu belirtildi.
     Bahse konu olan turbo sertifika EKGYO hisselerinin değer kaybedeceğine (short) yönelik öngörüde bulunan yatırımcıların pozisyon açtığı bir sertifikaydı.
     EKGYO hisseleri bu hafta, özellikle Fitch'in not artırım kararının ardından yaptığı yüzde 5'i aşan yükselişle sertifikanın ihracında belirlenen "bariyer fiyat" olan 2,75 lirayı aşarak 2,83 liraya ulaşınca EEKPA koduyla işlem gören turbo sertifika "nakavt" oldu, yani sertifikanın değeri sıfırlandı.
     Ayrıca KAP'ta yayımlanan bildiride gümüş ons/dolar dayanak varlığına bağlı ve yine "short" tipli, bariyer fiyatı 32,50 dolar olan turbo sertifikanın da "nakavt" olduğu açıklandı. Gümüşün onsu dün bir ara sert bir yükseliş kaydettikten sonra tekrar düşüşe geçerek bariyer fiyatın altına gerilemesine rağmen "nakavt" oldu.
     Turbo sertifikaların yapısı gereği dayanak varlık anlık olarak da olsa bariyer fiyatı gördüğünde "nakavt" olarak değeri sıfırlanıyor.
    
    
    

Bu haberi 164 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir