Emlak Konut GYO: -"Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı AŞ'nin yaptığı tüm…

  • Yazı boyutu
Emlak Konut GYO:
     -"Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı AŞ'nin yaptığı 
     tüm…

Emlak Konut GYO: -"Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı AŞ'nin yaptığı tüm uygulamalar işlem tarihi itibari ile yürürlükte olan mevzuata uygun olup kesinlikle vergi kayıp veya kaçağı bulunmamaktadır"

Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) AŞ, bazı basın organlarında yer alan tapu devirlerinde satış bedellerinin düşük gösterilmek suretiyle vergi kaçırıldığı yönündeki haberlere ilişkin "Emlak Konut GYO AŞ'nin yaptığı tüm uygulamalar işlem tarihi itibari ile yürürlükte olan mevzuata uygun olup kesinlikle vergi kayıp veya kaçağı bulunmamaktadır" açıklamasında bulundu.
     Yapılan açıklamada, Emlak Konut GYO mülkiyetindeki arsalar üzerinde gerçekleştirilen projelerde, inşaat ruhsatlarının alınmasıyla bağımsız bölüm satışlarına başlanıldığı belirtilerek, "Bağımsız bölümler, satış tarihinde inşaat aşamasında olmasından dolayı alıcı ile 'Gayrimenkul Satış Vaadi ve Borçlanma Sözleşmesi' imzalanarak satılmaktadır. 5838 sayılı yasanın yürürlüğe girdiği tarihe kadar Harçlar Kanunu'nun ilgili tarifesine göre kat irtifaklı bağımsız bölümler arsa emlak vergi değeri üzerinden alıcılara devredilmiş, inşaatın tamamlanması ile birlikte cins tashihi harçları yatırılarak harçlara ilişkin yasal yükümlülükler yerine getirilmiştir. Tapu devrine esas teşkil eden tüm işlemler TC Gelir İdaresi Başkanlığı İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı'nın konuyla ilgili muktezaları doğrultusunda yapılmıştır" denildi.
     12 Temmuz 2008 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanan Maliye Bakanlığı'nın 56 seri No'lu Harçlar Kanunu Genel Tebliğinde, "Burada üzerine kat irtifakı tesis edilmiş arsaya inşa edilecek binaya ait bağımsız bölüme isabet eden arsa payının satışı söz konusu olup, arsa payı satışının inşaatı tamamlanmamış konut satışından bir farkı bulunmamaktadır. Dolayısıyla, arsa payı vasfındaki gayrimenkulün alım-satımında alıcı ve satıcı gerçek satış bedeli üzerinden harç ödeyecektir" denildiği bildirilen açıklamada, "Ancak daha sonra bu tebliğin Anayasa ve Kanunlara aykırı olduğu ve iptali gerektiği iddiasıyla Danıştay nezdinde dava açılmıştır. Danıştay 9. Dairesi bu davada söz konusu düzenlemenin iptaline karar vermiştir. Yüksek mahkemenin bu kararı Şirketimizin o dönemde yaptığı uygulamaların hukuka uygun olduğunu göstermektedir" ifadesi kullanıldı.
     Açıklamada, 2009 yılında yürürlüğe giren 5838 sayılı yasa ile kat irtifaklı gayrimenkullerin devir ve iktisabında tapu harcının gayrimenkulün emlak vergisi değerinden az olmamak üzere devir ve iktisap bedelinin tamamı üzerinden hesaplanmasına yönelik düzenleme yapıldığı, bununla birlikte cins tashihi harcı maktu hale getirildiği belirtilerek, şunlar kaydedildi:
     "5838 sayılı yasanın yürürlüğe girmesi ile birlikte Emlak Konut GYO AŞ olarak söz konusu yasal düzenleme doğrultusunda taşınmaz devirleri de satış bedeli üzerinden yapılmaya başlanılmıştır. Söz konusu haberde ise Emlak Konut'un yasal defter ve kayıtlarına atıfta bulunulmakla birlikte ödenen cins tashihi harçlarına değinilmemiştir. Söz konusu haberde iddia edilen yanlış uygulamanın değil dönemin Yönetim Kurulu Başkanı Erdoğan Bayraktar'ın gözünden kaçması şirketimizin her kademedeki personelinin dahi dikkatinden kaçmayacak kadar önemli bir husustur. Sonuç olarak, Emlak Konut GYO AŞ'nin yaptığı tüm uygulamalar işlem tarihi itibari ile yürürlükte olan mevzuata uygun olup kesinlikle vergi kayıp veya kaçağı bulunmamaktadır."
     Şirketin bugüne kadar karlılık ve verimlilik ilkesine bağlı olarak yasal sınırlar çerçevesinde faaliyetlerini yürüttüğü belirtilen açıklamada, şirketin Sayıştay Başkanlığı ve bağımsız Denetim Kuruluşları ile Maliye Bakanlığı müfettişleri tarafından denetlendiği ve bu hususa ilişkin herhangi bir tenkit ve cezanın söz konusu olmadığı vurgulandı.
    
    
    

Bu haberi 155 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir