Emeklilik Gözetim Merkezi Başkanı Mehmet Bostan: -"BES, 3 milyon katılımcı sınırını beklenenden…

  • Yazı boyutu
Emeklilik Gözetim Merkezi Başkanı Mehmet Bostan:
  -"BES, 3 milyon katılımcı sınırını beklenenden…

Emeklilik Gözetim Merkezi Başkanı Mehmet Bostan: -"BES, 3 milyon katılımcı sınırını beklenenden önce aştı" -Emeklilik Gözetim Merkezi ekim ayı verilerine göre, 26 Ekim tarihi itibariyle katılımcı sayısı 3 milyon 2 bin 904 kişi oldu

Emeklilik Gözetim Merkezi Başkanı ve Vakıf Emeklilik Genel Müdürü Mehmet Bostan 1 Ocak 2013 tarihinde yürürlüğe girecek yeni yasanın şimdiden sektöre hareket getirdiğini belirterek, sektör için önemli bir eşik olan 3 milyon sınırının beklenenden daha hızlı sürede aşıldığını söyledi.
     Emeklilik Gözetim Merkezi'nin açıkladığı ekim ayı verilerine göre, 26 Ekim 2012 tarihi itibariyle katılımcı sayısı 3 milyon 2 bin 904 kişiye ulaştı. Fon tutarı 18 milyon 883 bin lira olurken, katkı payı da 15 milyon 257 bin lira olarak gerçekleşti.
     Emeklilik Gözetim Merkezi Başkanı ve Vakıf Emeklilik Genel Müdürü Mehmet Bostan verilere ilişkin yaptığı değerlendirmede, şu ifadeleri kullandı:
     "Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) gelişmesini sürdürüyor ve yeni katılımcılarla her gün daha da büyüyor. Katılımcı sayısının beklenenden daha hızlı şekilde 3 milyon kişiye ulaşması geleceğe yönelik beklentilerimizi haklı çıkartıyor. Çalışanların ve işverenlerin, çalışanları adına gönüllü katılımına dayalı bu sisteme olan ilginin her geçen gün artması ve pekişmesi memnuniyet verici. Bu gelişmenin önümüzdeki yıllarda da artarak devam edeceği bekleniyor."
     Bostan 5 ve 10 milyon sınırlarının da çok uzak olmayan bir dönemde aşılacağını belirterek, "1 Ocak 2013 tarihinden itibaren başlayacak bireysel katkılara yapılacak yıllık asgari ücrete kadar devlet katkısı ile hem yeni katılımcılar teşvik edilecek hem de mevcut katılımcıların sisteme daha fazla katkıda bulunması sağlanmış olacak. Devlet katkısı ve bireysel emeklilik sistemi aracılığı ile uzun vadeli ve emeklilikleri için tasarrufta bulunanlar, kaldıkları süre uzadıkça hak edecekleri teşvik de daha yüksek olacak" bilgisini verdi.
    
     -"Yeni uygulamalar adaletli bulundu"-
    
     Yeni BES yasasıyla getirilen uygulamaların halk tarafından benimsendiğine dikkati çeken Bostan, yenilikler hakkında şunları söyledi:
     "BES'in fonlu ve nimet külfet dengesi tam olan bir sistem olması, katılımcıların kendi birikimlerinin ve nemalarının ayrı ayrı ve kendine ait hesaplarda takip edilmesi, bu hesaplara ulaşım ile hesaplardaki fonların kişinin kendi yatırım tercihine göre yönlendirilmesi, sistemin oldukça güvenli oluşu, bu gelişmenin ve katılımcıların ilgisinin nedenlerinden bazıları olarak düşünülebilir."
     Bostan, sisteme olan ilginin yılbaşından itibaren daha hızlı artacağını tahmin ettiklerini ve diğer eşiklerin de çok uzak olmayan bir dönemde ulaşılacağına olan inancını dile getirerek "Gelecekte ek emeklilik gelirine ihtiyaç devam ettikçe ve kişiler uzun vadeli tasarruf yapmak istediklerinde, bireysel emeklilik sistemi oldukça güvenle ve yüksek hizmet kalitesi ile bu işi yapabilecekleri bir ortam sunmaktadır. Bu yapı da her geçen gün daha da iyileştirilmekte ve geliştirilmektedir. Bu nedenle, bugün 3 milyon olan katılımcı sayısının yakın dönemlerde 5 milyon daha sonra da 10 milyona doğru artacağı beklenmektedir" ifadelerini kullandı.
    
    
    

Bu haberi 382 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir