Emeklilik Gözetim Merkezi Başkanı Mehmet Bostan: -"Yeni bireysel emeklilik kanunu ile ağustos…

  • Yazı boyutu
Emeklilik Gözetim Merkezi Başkanı Mehmet Bostan:
  -"Yeni bireysel emeklilik kanunu ile 
  ağustos…

Emeklilik Gözetim Merkezi Başkanı Mehmet Bostan: -"Yeni bireysel emeklilik kanunu ile ağustos ayında katılımcı sayısı 2 milyon 953 bin kişiye ulaştı" -"Yeni düzenleme ile toplumun her kesiminden tasarruf edecek kişiler, gelirine veya ücret düzeyine bakılmaksızın eşit oranda teşviklerden yararlanabilecek"

Emeklilik Gözetim Merkezi (EGM) Başkanı Mehmet Bostan, yeni bireysel emeklilik kanunu ile sektöre olan ilginin artmasından memnuniyet duyduklarını, ağustos ayında katılımcı sayısının 2 milyon 953 bin kişiye ulaştığını söyledi.
     Bostan, yazılı açıklamasında yeni BES kanunu ile insanların geleceklerini planlamaları için çok avantajlı bir dönemin başladığına dikkati çekerek, BES sistemine gençlerin ilgi göstermesinin umut verici olduğunu belirtti.
     Ülke olarak yeterli miktarda ve uzun vadeli tasarruf yapılamadığını belirten Bostan, "Bir kısım tasarruflar da mali sistem dışında. Artık herkesin 10, 20 hatta 30 yıl sonrasını düşünerek planlayabildiği bir ülkede yaşamak hepimizin hakkı" dedi.
     Ağustos ayı verilerinin BES sistemine ilginin arttığını gösterdiğini belirten Bostan, getirilen yeni düzenleme ve teşviklerle, sektörde ciddi bir büyüme dönemine doğru gidildiğini söyledi.
     BES kanununda yapılan değişiklikler ile uzun vadeli tasarruf yapanlara önemli teşvikler getirildiğini belirten Bostan, şunları kaydetti:
     "Yeni düzenleme ile toplumun her kesiminden tasarruf edecek kişiler, gelirine veya ücret düzeyine bakılmaksızın eşit oranda teşviklerden yararlanabilecek. Her katılımcı brüt asgari ücretin yıllık tutarı kadar yatırdığı her 100 lira için 25 lira da devletten katkı payı alacak. 1 Ocak 2013'ten itibaren geçerli olacak uygulama ile farklı bir gelecek bizleri bekliyor. Ayrıca 29 Ağustos 2012 tarihinden itibaren bireysel emeklilik sisteminden katılımcılara yapılacak ödemelerde birikimlerin sadece irat tutarı stopaja tabii olacak."
     EGM'nin ağustos ayı verilerine göre, ağustos ayı sonu itibari ile bireysel emeklilik sistemindeki (BES) katılımcı sayısı 2 milyon 953 bin kişiye, fon tutarı 18 milyar 393 milyon liraya, katkı payı tutarı da 14 milyar 981 milyon liraya ulaştı. Sistemde yatırıma yönelen tutar ise 14 milyar 562 milyon lira olarak gerçekleşti.
     BES sistemine en çok ilgiyi 25 ile 34 yaş aralığı genç kitlenin gösterdiği, bunu yüzde 33,85 oranla 35 ile 44 yaş aralığındaki kişilerin takip ettiği, sistemde yüzde 19 oranında 45-55 yaş grubu ve yüzde 4,48 oranında da 56 yaş üstü kişiler bulunduğu belirtildi.
    
    
    

Bu haberi 118 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir