Elsevier Türkiye'de dergi yayınlayacak -Bilimsel, teknik, tıbbi, fizik, makine, sağlık ve…

  • Yazı boyutu
Elsevier Türkiye'de dergi yayınlayacak
     -Bilimsel, teknik, tıbbi, fizik, makine, sağlık ve…

Elsevier Türkiye'de dergi yayınlayacak -Bilimsel, teknik, tıbbi, fizik, makine, sağlık ve iktisat gibi birçok alanda dünyada yayını bulunan Elsevier, Karabük Üniversitesi'ne ait JESTECH isimli dergisini yayınlayarak ScienceDirect veri tabanına işleyecek -Elsevier Türkiye ve Orta Asya Satış Müdürü Saraçoğlu: -"Elsevier, ScienceDirect veri tabanında Türkiye'den ilk defa bir üniversite dergisinin yayınlanması için inisiyatif almış durumda"

Bilimsel, teknik, tıbbi, fizik, makine, sağlık ve iktisat gibi birçok alanda dünyada yayını bulunan Elsevier, Karabük Üniversitesine ait JESTECH isimli dergisini yayınlayarak ScienceDirect veri tabanına işleyecek.
     Karabük Üniversitesi'ne ait 16 yıldır yayında olan Engineering Science and Technology, an International Journal (JESTECH) Dergisi'nin Elsevier tarafından 2014 yılından itibaren yayınlanması için Karabük Üniversitesinde bilgilendirme toplantısı yapıldı.
     Prof. Dr. Bektaş Açıkgöz Konferans Salonu'nda yapılan toplantıya, Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Burhanettin Uysal, Elsevier'da yönetici Dr. Clare Lehane, Elsevier Türkiye ve Orta Asya Satış Müdürü Ayhan Saraçoğlu ve Karabük Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ahmet Ertaş katıldı.
     Saraçoğlu, toplantıda yaptığı konuşmada, yapılan istatistiklerde saniyede 32 makalenin indirildiği veri tabanı ScienceDirect'i Türkiye'de en çok kullanan ilk üç üniversiteden birisinin Karabük Üniversitesi olduğunu söyledi.
     Dünyada 2 bin 500 derginin yer aldığı bu veri tabanında dünyada ilk defa bir Türk üniversitesinin dergisinin yer alacağını belirten Saraçoğlu, "Elsevier, ScienceDirect veri tabanında Türkiye'den ilk defa bir üniversite dergisinin yayınlanması için inisiyatif almış durumda. Karabük Üniversitesi'nin çıkartmış olduğu JESTECH dergi burada yer alacak. 30 milyon araştırmacının olduğu bir veri tabanında derginizin yayınlanması demek atıf sayısının artması demektir. Atıf sayısı artıkça akademisyenler kariyer basamaklarını hızla çıkarken Karabük Üniversitesi'nin dünyadaki tanınırlığını da arttıracaktır. Yeni kurulan bir üniversite olarak Karabük Üniversitesi'nin böyle bir inisiyatife sahip olması demek köklü üniversiteler arasından sıyrılarak yapmış olduğu çok önemli bir gelişmedir" diye konuştu.
     Toplantıda, Elsevier'a gönderilecek makalelerin nasıl olması gerektiği hakkında katılımcıları bilgilendiren Dr. Clare Lehane ise bir makalenin nasıl hazırlanması gerektiğini, hazırlanırken dikkat edilmesi gereken noktaları, yöntemleri, problemin tanımlanmasında dikkat edilmesi gereken hususları, elde edilen bulguların yorumlanmasını ve bunlarla ilgili yapılması gereken istatiksel analizleri, sonuçların değerlendirilmesinde dikkat edilmesi gereken noktalar hakkında bilgiler verirken aynı zamanda makaleleri gözden geçirenlerin nelere dikkat ettiği, kontrol listelerinin nasıl olduğu, etik durumlar ve etik olmayan durumların neler olduğunu anlattı.
    
    
    

Bu haberi 417 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir