"Elektronik Tebligat Yönetmeliği" yayımlandı...

  • Yazı boyutu
"Elektronik Tebligat Yönetmeliği" yayımlandı...

E-Güven Genel Müdürü Can Orhun, devletin 800 bin şirketle, bu şirketlerin de devletle, diğer iş ortakları ve müşterileriyle Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) üzerinden yazışmalarını zorunlu kıldığını belirtti.


     Resmi gazetede yayımlanan ve 19 Ocak 2013 tarihinde Türk Ticaret Kanunu kapsamında yürürlülüğe giren Elektronik Tebligat Yönetmeliği; anonim, limited ve sermaye şirketlerine devlet tarafından yapılacak tebligatların kağıt üzerinden çıkarılarak, sadece elektronik ortamda yapılmasını zorunlu hale getiriyor. Bu doğrultuda, devlet tarafından yetkilendirilmiş Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) Hizmet Sağlayıcıları şirketlere çözüm sağlayacak.
     İlgili yönetmelik kapsamındaki uygulamalara dahil olan şirketler, devletle ve diğer iletişimde oldukları kurumlarla KEP üzerinden resmi olarak yazışabilecek. Yönetmeliğin hedefinde olan 800 bin şirketin; yapacağı bu yazışmalar için e-imza sahibi olması da gereklilik oluyor.
     Konuya ilişkin açıklama yapan E-GÜVEN Genel Müdürü Can Orhun, 2012 yılında yürürlülüğe giren yeni Ticaret Kanunu kapsamında Elektronik Tebligat Yönetmeliği'nin devreye alındığını belirterek, şunları kaydetti:
     "Elektronik Tebligat Yönetmeliği, devletin 800 bin şirketle, bu şirketlerin de devletle ve diğer iş ortakları, müşterileriyle Kayıtlı Elektronik Posta üzerinden yazışmalarını zorunlu kılıyor. Bu kapsamda kendilerine gelen e-tebligatlar dışında KEP üzerinden yapılacak yazışmalar için şirketlerin elektronik imza sahibi olması gerekiyor. Bu noktada, şirketler KEP başvuruları sürecinde e-imza kullandıkları takdirde ikinci bir kimlik doğrulama sürecine de tabi tutulmayacak. Biz de Türkiye'nin ilk ve lider elektronik sertifika hizmet sağlayıcısı olarak e-imza temininde güvenilir bir rehber olarak hizmet sunuyor olacağız."
    
    
    


Bu haberi 489 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir