Elektronik eşyaların enerji etiketlemeleri

  • Yazı boyutu
Elektronik eşyaların enerji etiketlemeleri

Ev tipi bulaşık makineleri, ev tipi soğutma cihazları, ev tipi çamaşır makineleri ve televizyonların enerji etiketlemesine dair tebliğler Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.

     Yayımlanan 4 ayrı tebliğde, ev tipi bulaşık makinelerinin, ev tipi soğutma cihazlarının, ev tipi çamaşır makinelerinin ve televizyonların piyasaya arz edilmesi ile ilgili etiketleme ve ilave ürün bilgisi temin etme gereklilikleri belirlendi.
     Tebliğlerde, söz konusu ürünü piyasaya arz edenlerin veya satanların ürünlerde basılı etiket bulundurması, ürüne yönelik bir reklamın enerjiye veya fiyata dair bilgi içerdiği durumlarda, enerji verimliliği sınıfını da reklamda belirtmesi, ürüne yönelik teknik parametreleri açıklayan herhangi bir promosyon materyalinde, promosyonu yapılan modelin enerji verimliliği sınıfını belirtmesi zorunlulukları yer aldı.
     Ürünü piyasaya arz edenlerin ayrıca ürün bilgi formu bulundurma, talep halinde ürünle ilgili teknik dosyayı Bakanlığa sunma ile ilgili yükümlülükleri belirlendi.
     Satıcıların da, son kullanıcının ürünü görmesinin beklenemeyeceği yerlerde, ürünlerin satışa, kiralamaya veya taksitli satışa sunulduğu durumlarda, piyasaya arz edenler tarafından temin edilen bilgilerle pazarlamasını yapma zorunluluğu getirildi.
     Ev tipi bulaşık makineleri ve ev tipi soğutma cihazlarının enerji etiketlemesine dair tebliğde, hükümler, 1 Eylül 2012 tarihine kadar isteğe bağlı, bu tarihten itibaren zorunlu olarak uygulanacak.
     Ev tipi çamaşır makinelerinin enerji etiketlemesine dair tebliğde, hükümler, 1 Aralık 2012 tarihine kadar isteğe bağlı, bu tarihten itibaren zorunlu olarak uygulanacak.
     Televizyonların enerji etiketlemesine dair tebliğde, hükümler, 1 Ocak 2013 tarihine kadar isteğe bağlı, bu tarihten itibaren zorunlu olarak uygulanmaya başlayacak.
    
    
    


Bu haberi 349 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir