"Elektromanyetik Alan ve Sağlık Etkileri" konulu araştırma -BTK: "Bursa genelinde 2012 yılı…

  • Yazı boyutu
"Elektromanyetik Alan ve Sağlık Etkileri" konulu araştırma
  -BTK: "Bursa genelinde 2012 yılı…

"Elektromanyetik Alan ve Sağlık Etkileri" konulu araştırma -BTK: "Bursa genelinde 2012 yılı itibariyle faal olan baz istasyonlarının tamamı Ölçüm Yetki Belgesi almış bulunan kuruluşlar tarafından ölçüldü" -"Baz istasyonlarına en yakın yaşam alanlarında yapılan ölçümlerde, ölçüm değerlerinin yüzde 97,65'i 6 volt/metrenin altında, yüzde 2'si 6-9 V/m arasında, yüzde 0,35'i ise 10 volt/metre ve civarında olduğu tespit edildi" -"(Türkiye'de 60 birime kadar izin verilen elektromanyetik etki değerinin Dünya Sağlık Örgütü'ne göre 1'in altında olması gerekiyor) ve (Bursa'daki nüfusun yoğun olduğu ilçelerde durumun vahim olduğu) iddiaları baz istasyonları açısından gerçeği yansıtmamaktadır"

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), Bursa genelinde 2012 yılı itibariyle faal olan baz istasyonlarının tamamının Ölçüm Yetki Belgesi almış bulunan kuruluşlar tarafından ölçüldüğü belirtilerek, "Baz istasyonlarına en yakın yaşam alanlarında yapılan ölçümlerde, ölçüm değerlerinin yüzde 97,65'i 6 volt/metrenin altında, yüzde 2'si 6-9 V/m arasında, yüzde 0,35'i ise 10 volt/metre ve civarında olduğu tespit edildi" denildi.
     BTK'nın internet sitesinde baz istasyonları ile ilgili haberler hakkında yayımlanan basın açıklaması'nda, 28 Aralık 2012 tarihli bazı gazetelerde, Bursa-Nilüfer Belediyesi tarafından hazırlatılan "Elektromanyetik Alan ve Sağlık Etkileri" konulu bir araştırmanın sonuçlarıyla ilgili haberlere yer verildiği anımsatıldı.
     Haberlerde, Prof. Dr. Osman Çerezci tarafından, "Bu ülkelerde yüksek gerilim için belirlenen ortalama değerler 2 birimin altındayken bu değer Türkiye'de 200 birim olarak belirlenmiş. Baz istasyonlarında da durum farklı değil. Türkiye'de 60 birime kadar izin verilen elektromanyetik etki değerinin Dünya Sağlık Örgütü'ne göre 1'in altında olması gerekiyor" ve "Bursa'daki nüfusun yoğun olduğu ilçelerde durumun vahim olduğu" yönünde iddiaların yer aldığı ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:
     "Söz konusu haberlerde yer alan yüksek gerilim hatlarıyla değerlendirmeler, Kurumumuzun görev kapsamı dışındadır. Kurumumuzun görev alanına giren baz istasyonlarıyla ilgili bilgi ve değerlendirmeler ise gerçeği yansıtmamaktadır. Başta Avrupa Birliği'ne üye ülkelerin büyük çoğunluğu olmak üzere, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, İngiltere gibi çok sayıda ülke, Dünya Sağlık Örgütü'nce resmen tanınan ve bağımsız bir kuruluş olan Uluslararası İyonlaştırmayan Radyasyondan Koruma Komisyonu (ICNIRP) tarafından belirlenen sınır değerleri dikkate alarak düzenlemeler yapmış bulunmaktadır.
     ICNIRP, baz istasyonlarından yayılan elektromanyetik ışıma için limit değeri 41 volt/metre olarak açıklamasına karşılık Kurumumuz, Türkiye'deki baz istasyonları için bu limit değeri 4 kat aşağı çekerek her bir baz istasyonu için uygulanan limit değeri 10 volt/metre olarak belirlemiştir. Kurumumuzca güvenlik mesafesine uygunluğu sağlanan baz istasyonlarına güvenlik sertifikaları düzenlenmekte, hizmete geçen baz istasyonlarının daha sonra denetimleri yapılarak, güvenli sınırlar içinde çalışmadıkları tespit edilenler için kapatma dahil gerekli idari yaptırımlar uygulanmaktadır. Bu kapsamda, Bursa il genelinde 2012 yılı itibariyle faal olan baz istasyonlarının tamamı Kurumumuz personeliyle Kurumumuzdan Ölçüm Yetki Belgesi almış bulunan kuruluşlar tarafından ölçülmüştür. Buna göre baz istasyonlarına en yakın yaşam alanlarında yapılan ölçümlerde, ölçüm değerlerinin yüzde 97,65'inin 6 volt/metrenin altında, yüzde 2'sinin 6-9 V/m arasında, yüzde 0,35'inin ise 10 volt/metre ve civarında olduğu tespit edilmiştir. Kurumumuz tarafından yıllık denetim faaliyetleri kapsamında baz istasyonlarına yönelik ölçüm ve denetimler devam etmektedir."
     BTK tarafından sabit ölçümlerin dışında yerleşim alanları, cadde ve sokakların araç ile gezilmek suretiyle mobil olarak da elektromanyetik alan ölçümlerinin yapıldığı vurgulanan açıklamada, 2012 yılı Aralık ayında tamamlanan ve Nilüfer ilçesinin de dahil olduğu Bursa genelinde yaklaşık 250 kilometrelik yol boyunca yapılan mobil ölçümlerde, ölçüm değerlerinin yüzde 92'sinin 3 volt/metrenin altında, yüzde 8'nin ise 3 volt/metre-10 Volt/metre arasında olduğunun tespit edildiği kaydedildi.
     Açıklamada, "Sonuç olarak basında yer alan 'Türkiye'de 60 birime kadar izin verilen elektromanyetik etki değerinin Dünya Sağlık Örgütü'ne göre 1'in altında olması gerekiyor' ve Bursa'daki nüfusun yoğun olduğu ilçelerde durumun vahim olduğu' yönündeki iddialar baz istasyonları açısından gerçeği yansıtmamaktadır" denildi.
    
    
    

Bu haberi 125 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir