Elektrik piyasasında dengeleme ve uzlaştırma

  • Yazı boyutu
Elektrik piyasasında dengeleme ve uzlaştırma

Elektrik piyasasında dengeleme ve uzlaştırma

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), Elektrik Piyasası Dengeleme ve Uzlaştırma Yönetmeliğinde değişiklik yaptı.
     EPDK'nın "Elektrik Piyasası Dengeleme ve Uzlaştırma Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği", Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.
     Değişiklik ile yönetmeliğin "dengesizlik tutarının hesaplanması" başlıklı 110'uncu maddesindeki, dengeden sorumlu tarafın her bir uzlaştırma dönemindeki enerji dengesizliğine ilişkin olarak bir fatura dönemi için tahakkuk ettirilecek borç veya alacak tutarına ilişkin formül yeniden düzenlendi.
     Yönetmeliğin "piyasa işletmecisinin sorumluklukları" başlıklı 120'nci maddesinin 9'uncu fıkrasında yapılan düzenlemeye göre de gün öncesi dengeleme faaliyetleri kapsamında avans ödemelerinin gerçekleştirilmesini müteakiben, piyasa katılımcısının sunmuş olduğu minimum nakit teminat tutarı ile toplam teminat tutarının, sağlaması gereken seviyenin altına düşmesi durumunda, merkezi uzlaştırma bankası en geç saat 16.00'ya kadar, ilgili piyasa katılımcısına en geç ertesi gün saat 10.30'a kadar teminat mektuplarını, 11.00'e kadar ise teminat mektubu dışındaki diğer teminatlarını tamamlamasına yönelik teminat tamamlama çağrısı yapacak.
    
    
    

Bu haberi 164 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir