Elektrik piyasasında dengeleme ve uzlaştırma

  • Yazı boyutu
Elektrik piyasasında dengeleme ve uzlaştırma

Elektrik piyasasında dengeleme ve uzlaştırma

Dağıtım ve Perakende Satış Faaliyetlerinin Hukuki Ayrıştırmasına İlişkin Usul ve Esaslar Kapsamında kurulacak olan "görevli perakende satış şirketleri", en geç 1 Şubat 2013 tarihine kadar gerekli kayıt işlemlerini gerçekleştirmek üzere Piyasa Mali Uzlaştırma Merkezi'ne başvuruda bulunacaklar.
     Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK), Elektrik Piyasası Dengeleme ve Uzlaştırma Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmeliği, bugünkü Resmi Gazete'nin 2'inci mükerrer sayısında yayımlandı.
     Değişiklik ile yönetmeliğin "piyasa katılımcıları" başlıklı 10'uncu maddesi yeniden düzenlendi. "Üretim, otoprodüktör, otoprodüktör grubu, toptan satış, perakende satış ve OSY üretim lisansı" sahiplerinin yer aldığı piyasa katılımcılarının arasına "dağıtım lisansı sahibi" tüzel kişileri de eklendi.
     Yönetmeliğe eklenen geçici 24'üncü maddeye göre, dağıtım şirketleri ile Dağıtım ve Perakende Satış Faaliyetlerinin Hukuki Ayrıştırılmasına İlişkin Usul ve Esaslar kapsamında kurulacak olan görevli perakende şirketleri, en geç 1 Şubat 2013 tarihine kadar gerekli kayıt işlemlerini gerçekleştirerek Piyasa Mali Uzlaştırma Merkezi'ne başvuracaklar. Dağıtım şirketine ilişkin uzlaştırma işlemleri de 1 Temmuz 2013 tarihine kadar gerçekleştirilecek.
     Toplam Tüketim Tahmini Belirleme Metodolojisi de 1 Nisan 2013 tarihine kadar EPDK tarafından yayımlanacak.
     Yönetmelik, 1 Ocak 2013 tarihinde yürürlüğe girecek.
    
    
    

Bu haberi 179 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir