Elektrik piyasası yönetmeliklerinde değişiklik

  • Yazı boyutu
Elektrik piyasası yönetmeliklerinde değişiklik

Elektrik piyasası yönetmeliklerinde değişiklik

Perakende satış şirketleri 36 kilovolt (kV) ve altındaki gerilim seviyesinden elektrik enerjisi ithalatı faaliyetlerini yürütebilecek.
     Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK), Elektrik Piyasası İthalat ve İhracat Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmeliği ile Elektrik Piyasası Dağıtım Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmeliği, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.
     Elektrik Piyasası İthalat ve İhracat Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmelik ile yönetmelikte geçen "perakende satış şirketleri", "görevli perakende satış şirketleri" şeklinde düzenlendi.
     Yönetmeliğin, "ithalat ve/veya ihracat faaliyetinin kapsamı ve uygulamaya ilişkin esaslar" başlıklı 5'inci maddesinin "b" bendinde yapılan düzenlemeye göre, perakende satış şirketleri 36 kV ve altındaki gerilim seviyesinden elektrik enerjisi ithalatı faaliyetlerini yürütebilecek.
     Elektrik Piyasası Dağıtım Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmelik ile "serbest olmayan tüketici" tanımı yeniden düzenlendi. Buna göre serbest olmayan tüketici; elektrik enerjisi ve/veya kapasite alımlarını sadece, bölgesinde bulunduğu görevli perakende satış şirketinden yapabilen gerçek veya tüzel kişi anlamına gelecek.
     Söz konusu değişiklikler 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren geçerli olacak.
    
    
    

Bu haberi 155 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir