Elektrik piyasası yönetmelikleri -Tedarikçi değişiklikleri, 1 Ocak, 1 Nisan, 1 Temmuz ve 1 Ekim…

  • Yazı boyutu
Elektrik piyasası yönetmelikleri
  -Tedarikçi değişiklikleri, 1 Ocak, 1 Nisan, 1 Temmuz ve 
  1 Ekim…

Elektrik piyasası yönetmelikleri -Tedarikçi değişiklikleri, 1 Ocak, 1 Nisan, 1 Temmuz ve 1 Ekim tarihlerinde yapılabilecek

Elektrik Piyasası Serbest Tüketici Yönetmeliğine yapılan ek uyarınca, görevli perakende satış şirketlerinden elektrik enerjisi tedarik etmekte olan tüketicilerin tedarikçi değişiklik talebi, 1 Ocak, 1 Nisan, 1 Temmuz ve 1 Ekim tarihlerinde yapılabilecek.
     Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK), elektrik piyasasına ilişkin 7 yönetmelik değişikliği bugünkü Resmi Gazete'nin 2. mükerrer sayısında yayımlandı.
     EPDK'nın, Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretimine İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmeliği, Elektrik Piyasası Müşteri Hizmetleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği, Elektrik Piyasası Serbest Tüketici Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılması Hakkında Yönetmeliği, Elektrik Enerjisi Talep Tahminleri Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmeliği, Elektrik Piyasası Tarifeler Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği ve Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Belgelendirilmesi ve Desteklenmesine İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmeliği, 1 Ocak 2013 tarihinde yürürlüğe girecek.
     Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretimine İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmelik ile yönetmelikte geçen "perakende satış lisansı sahibi dağıtım şirketleri" ifadeleri "görevli perakende satış şirketi" olarak değiştirildi.
     Elektrik Piyasası Müşteri Hizmetleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile de yönetmelikte geçen "ilgili tüzel kişi" veya "dağıtım lisansı sahibi tüzel kişi" ifadeleri "perakende satış lisansı sahibi tüzel kişi" olarak yeniden düzenlendi.
     Yönetmeliğin, "müşteri hizmetleri merkezi" başlıklı 28'inci maddede yapılan değişikliğe göre, dağıtım şirketleri ile görevli perakende satış şirketleri, müşteri hizmetleri merkezlerinin müşterilere yönelik çağrı hizmetleri ile ilgili olarak birbirinden veya aynı kaynaktan hizmet alımı yapabilecek.
     Elektrik Piyasası Serbest Tüketici Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılması Hakkında Yönetmelik ile yönetmeliğe 10/A maddesi eklendi. Buna göre, görevli perakende satış şirketlerinden elektrik enerjisi tedarik etmekte olan tüketicilerin taleplerine ilişkin olarak yapılacak tedarikçi değişiklikleri, 1 Ocak, 1 Nisan, 1 Temmuz ve 1 Ekim tarihlerinde uygulamaya girecek.
     Elektrik Enerjisi Talep Tahminleri Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmelik ile yönetmeliğin "veri sağlama yükümlülüğü" başlıklı 15'inci maddesine ikinci fıkra eklendi. Bu çerçevede, perakende satış şirketleri, hizmet verilen tüketiciler ile ilgili olarak, bölgelerindeki dağıtım şirketlerinin talep tahmini yapabilmesi için gerekli olan verileri talep tarihinden itibaren 30 gün içerisinde sunmakla yükümlü olacaklar.
     Elektrik Piyasası Tarifeler Yönetmeliğinde Değişiklik ile yönetmeliğin "dağıtım tarifesi" başlıklı 9'uncu maddesine eklenen fıkraya göre, kayıp ve kaçak enerji miktarı dağıtım lisansı sahibi tüzel kişiler tarafından temin edilecek. Kayıp-kaçak bedeli, Dağıtım Sistemi Gelirinin Düzenlenmesi Hakkında Tebliğ hükümleri esas alınarak hesaplanacak.
     Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Belgelendirilmesi ve Desteklenmesine İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmelik ile de yönetmelikte geçen "perakende satış lisansı sahibi dağıtım şirketleri" ifadeleri "görevli perakende satış şirketleri" şeklinde düzenlendi.
    
    
    

Bu haberi 219 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir