Elektrik mühendisliğinde yeni düzenleme

  • Yazı boyutu
Elektrik mühendisliğinde yeni düzenleme

Elektrik mühendisliğinde yeni düzenleme

Elektrik mühendislerine serbest müşavir mühendislik belgesi verilmesiyle ilgili koşullarda değişikliğe gidildi.
     Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Elektrik Mühendisleri Odası Serbest Müşavir Mühendislik Hizmetleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
     Buna göre, elektrik-elektronik mühendislerinin elektrik 1kV üstü ve 1kV altı tesislerin Serbest Müşavir Mühendislik belgesi talep etmeleri halinde, bu belgenin verilebilmesi için transkript istenecek. Elektrik-elektronik mühendislerinin transkriptinde "elektrik makineleri", "iletim sistemleri", "dağıtım sistemleri", "güç sistemleri", "enerji sistemleri", "elektrik tesisleri", "koruma", "yüksek gerilim tekniği" veya bu derslerle aynı içerikte olup, farklı isimler altında olan derslerden en az 3'ünün bulunması durumunda elektrik-elektronik mühendislerine elektrik 1kV üstü ve 1kV altı tesisler Serbest Müşavir Mühendislik belgesi verilebilecek.
     Bu düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten önce üniversitelerin elektrik-elektronik mühendisliği bölümlerinde öğrenim görenlerin ya da bu bölümlerden mezun olanların belirtilen dersleri mezuniyet sonrası dışarıdan tamamladıklarını belgelemeleri halinde de elektrik 1kV üstü ve 1kV altı tesisler Serbest Müşavir Mühendislik belgesi düzenlenebilecek.
    
    
    

Bu haberi 123 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir