"Elektrik kontağından yangın" kader değil ihmalkarlık -Oskar Elektrik Yönetim Kurulu Başkanı…

  • Yazı boyutu
"Elektrik kontağından yangın" kader değil ihmalkarlık
  -Oskar Elektrik Yönetim Kurulu Başkanı…

"Elektrik kontağından yangın" kader değil ihmalkarlık -Oskar Elektrik Yönetim Kurulu Başkanı Karagöz: -"Türkiye'deki her 5 bina yangınından 1'i elektrik tesisatı kaynaklı" -"İnşaat maliyetinin yüzde birinden az olan kabloda kaliteye dikkat edilse, elektrik tesisatı kaynaklı yangınları tamamen önlemek mümkün" -"Kalitesiz kablo, toksit ve siyah dumana neden olduğundan, yangın anında evden çıkmayı zorlaştırıyor, can kayıplarına yol açıyor"

Türkiye'deki her 5 yangından birinin elektrik tesisatı kaynaklı olduğu, inşaat maliyetinin yüzde birinden az olan kabloda kaliteye dikkat edilmesi halinde bu yangınların tamamen önlenebileceği bildirildi.
     Enerji ve telekomünikasyon kabloları üreticisi Prysmian Group'un kablo bilincinin artırılması amacıyla başlattığı "Dikkat Her Kablo Aynı Değildir" etkinliklerinin tanıtımı, Oskar Elektrik'in Ulus'taki merkezinde yapıldı.
     İnönü ve 19 Mayıs gibi statların yanı sıra, başkentlilerin ilgi odağı haline gelen Gençlik Parkı'nın ışıklandırmasını da yapan, çok sayıda büyük projeye imza atan Oskar Elektrik'in Yönetim Kurulu Başkanı Osman Karagöz, Prysmian performans testlerinin de yapıldığı tanıtımda, son yıllarda çok katlı dikey yapılaşmanın hız kazandığını, insanların yoğun olarak bir arada bulundukları alışveriş merkezleri, hastane, sinema gibi binaların sayısının arttığına dikkati çekti.
     Bu binalarda elektrik tüketiminin çok fazla olduğunu, artan enerji tüketiminin, tesisat üzerinde daha fazla baskı yaptığını ve yangın riskini artırdığını vurgulayan Karagöz, şunları söyledi:
     "Türkiye'deki her 5 bina yangınından biri elektrik tesisatı kaynaklı. Bu noktada bina yapımlarında kullanılan kabloların kalitesi, güvenlik açısından büyük önem taşıyor. Türkiye'de satışa sunulan kablolar arasında performans ve güvenlik açısından büyük farklar bulunuyor. İnşaat maliyetinin yüzde 1'inden az olan kabloda kaliteye dikkat edilse, elektrik tesisatı kaynaklı yangınları tamamen önlemek mümkün."
     Kalitesiz kablonun, toksit ve siyah dumana neden olduğundan dolayı yangın anında evden çıkmayı zorlaştırdığını, can kayıplarına yol açtığını savunan Karagöz, şöyle devam etti:
     "Kablolar, binalarda duvarlar arasında saklı ve birçok insan olası risklerin farkında değil. Kabloların varlığı genellikle yangın çıkınca hatırlanıyor insan ölümlerinin önüne geçmek için yangın anında çok iyi performans gösteren kablo tercih edilmeli. Bugün Prysmian'ın ürettiği kablolar alev altında en az 3 saat boyunca kesintisiz olarak elektrik iletmeye devam etmektedir. Bu da yangına müdahaleyi, insanların tahliyesini kolaylaştırmaktadır. Ayrıca, standart kablodan çok daha az toksit ve dumana yol açmaktadır. Böylelikle can kayıplarını da asgariye düşürmektedir. Elektrik kontağından yangın, kader değil ihmalkarlıktır. Herkesin güvenli kablolar döşenmiş binalarda yaşamayı hak ettiğine inanıyoruz."
     Prysmian Group'un, Türkiye genelinde satışa sunulan kabloların performanslarını ölçmek amacıyla 2 bin 645 test yaptığını ve elde ettiği sonuçları paylaşmak amacıyla "Dikkat Her Kablo Aynı Değildir" etkinlikleri başlattığını kaydeden Karagöz, yıl boyunca bu konudaki bilinçlendirme çalışmalarının süreceğini bildirdi
     Lansmana, Eski Ankara Valisi Kemal Önal, Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, Türkiye Genç İş Adamları Derneği (TÜGİAD) Ankara Başkanı Barış Aydın, Türkiye Sanayici ve İş Adamları Vakfı Başkanı Veli Sarıtoprak ile inşaat sektörünün önde gelen isimleri katıldı.
    
    
    

Bu haberi 186 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir