Elektrik İletim Sistemi Arz Güvenilirliği ve Kalitesi Yönetmeliği'nde değişiklik

  • Yazı boyutu
Elektrik İletim Sistemi Arz Güvenilirliği ve Kalitesi Yönetmeliği'nde 
değişiklik

Elektrik İletim Sistemi Arz Güvenilirliği ve Kalitesi Yönetmeliği'nde değişiklik

Elektrik İletim Sistemi Arz Güvenilirliği ve Kalitesi Yönetmeliği'nde değişiklik yapıldı.
     Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) "Elektrik İletim Sistemi Arz Güvenilirliği ve Kalitesi Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmelik"i Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
     Buna göre, şönt reaktörler 420 kilovolt ve 170 kilovolt sistem gerilimlerinde sürekli çalışabilecek şekilde tasarlanacak.
     380 kilovolt iletim hatları, her bir fazda iki, üç veya çoklu demet halinde çelik özlü (ACSR) alüminyum iletkenler veya gerektiği durumlarda iletken dış çapı ve birim ağırlığı aşılmamak kaydıyla daha yüksek akım taşıma kapasiteli iletkenler kullanılarak sağlanacak. Uygun iklim ve hat profili veya mekanik yüklenme şartlarına göre tasarlanan standart tek veya çok devre direkler üzerinde tanımlanan iletken karakteristikli 380 kilovolt hatlar kullanılacak.
     İstisnai veya aşırı buz yükünün olabileceği bölgelerde ilave emniyet gerektiren durumlar için özel tasarlanmış direkler üzerine, her demetteki iki, üç veya çoklu iletken yerine, akım taşıma kapasitesi bunlara eşdeğer olacak özelliklere sahip iletken tesis edilebilecek.
     Havai hatlar için güzergah temin edilemeyen yoğun yerleşim bölgelerinde 380 kilovolt en az 2000 milimetre kare kesitli XLPE bakır iletkenli yer altı kablosu sağlanacak.
    
    
    

Bu haberi 171 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir