Elektrik dağıtım şirketleri ikiye bölünüyor -Elektrik piyasasında faaliyet gösteren dağıtım…

  • Yazı boyutu
Elektrik dağıtım şirketleri ikiye bölünüyor
  -Elektrik piyasasında faaliyet gösteren dağıtım…

Elektrik dağıtım şirketleri ikiye bölünüyor -Elektrik piyasasında faaliyet gösteren dağıtım şirketleri 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren "dağıtım ve perakende satış" faaliyetleri ayrı tüzel kişilikler altında yürütülecek

Elektrik piyasasında faaliyet gösteren dağıtım şirketleri, 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren "dağıtım ve perakende satış" faaliyetlerini ayrı tüzel kişilikler altında yürütecekler.
     Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) konuya ilişkin "Dağıtım ve Perakende Satış Faaliyetlerinin Hukuki Ayrıştırılmasına İlişkin Usul ve Esaslar" hakkındaki kararı, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.
     Karar ile Elektrik Piyasası Kanunu uyarınca dağıtım lisansı sahibi tüzel kişiler tarafından dağıtım ve perakende satış faaliyetlerinin, 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren ayrı tüzel kişilikler altında yürütülmesine ilişkin usul ve esaslar belirlendi.
     Buna göre, dağıtım şirketleri, dağıtım ve perakende satış faaliyetlerini 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren ayrı tüzel kişilikler altında yürütecekler. Söz konusu hukuki ayrıştırma, kısmi bölünme yöntemi ile yapılacak.
     Dağıtım şirketi ile dağıtım şirketiyle aynı kontrol ilişkisine sahip üretim ve perakende satış şirketlerinin yönetim kurulu üyesi, genel müdür ve genel müdür yardımcısı unvanları ile başka unvanlarla istihdam edilseler dahi yetki ve görevleri itibarıyla genel müdür yardımcısına denk veya daha üst makamlarda imza yetkisini haiz diğer yöneticiler ve denetçiler, 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren farklı kişilerden oluşturulacak.
     Türk Ticaret Kanunu kapsamında kısmi bölünme işlemlerine başlamadan önce dağıtım şirketleri tarafından, Türk Ticaret Kanunu hükümleri uyarınca bir anonim şirket kurulacak. Şirket ana sözleşmesinde, şirketin amaç ve konusu, hisse senetlerinin nevi, hisse senetlerinin devri, birleşme ve ana sözleşme değişikliği ile ilgili yönetmelikte yer alan hükümlere ilişkin düzenlemelere yer verilecek.
     Hukuki ayrıştırmanın zaruri kıldığı iş ve işlemlere ilişkin zorunlu maliyetler, ilgisine göre, dağıtım şirketinin veya perakende satış şirketinin tarifesi yoluyla karşılanacak. Tarifeye yansıtılması talep edilen maliyetler hakkında EPDK'ya bir rapor sunulacak. Perakende satış şirketi, 15 Aralık 2012 tarihinden önce EPDK'ya perakende satış lisansı başvurusunda bulunacak.
    
    
    

Bu haberi 113 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir