ELDER Başkanı Nihat Özdemir: -"Dünyanın ilk 10 büyük ekonomisi arasına girecek olan…

  • Yazı boyutu
ELDER Başkanı Nihat Özdemir:  
  -"Dünyanın ilk 10 büyük ekonomisi arasına girecek olan…

ELDER Başkanı Nihat Özdemir: -"Dünyanın ilk 10 büyük ekonomisi arasına girecek olan Türkiye'den enerji sektöründe de dünya çapında, global oyuncular olması gerekir" -"Bunun için rekabetçi bir piyasanın oluşması için özelleştirmelerin bir an önce tamamlanması ve geçiş döneminin fiilen bitmesi gerekir"

Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girmeyi hedefleyen Türkiye'nin, enerji sektöründe de dünya çapında, global oyunculara sahip olması gerektiğini ifade ederek, "Bunun için rekabetçi bir piyasanın oluşması için özelleştirmelerin bir an önce tamamlanması ve geçiş döneminin fiilen bitmesi gerekir" dedi.
     Özdemir, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) ve Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER) işbirliği ile düzenlenen "6. Sektör Toplantısı" açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'de elektrik dağıtım özelleştirilmelerinde, 2012 yılında bir ara verme döneminin yaşandığını savunarak, buna küresel ekonomik krizin finansal kaynakların azalmasının neden olduğunu söyledi.
     Bununla birlikte 2012 yılının son ayında 3 bölgenin dağıtım ihalesinin başarıyla sonuçlandırıldığını hatırlatan Özdemir, "İnanıyorum ki 2013 yılı tamamlandığı zaman piyasadaki kamu payı yüzde 30'un altına inecektir. 2013 yılı bu alanda çok önemli bir yıl olacaktır" dedi.
     Özdemir, Türkiye'nin enerji özelleştirmelerinden 9,5 milyar dolarlık doğrudan bir gelir sağladığını, bununla birlikte kayıp kaçak oranlarındaki azalışla 10 milyar kilowatsaatlik bir enerji tasarrufu da sağlandığını ve bunun parasal karşılığının yıllık 2 milyar lira olduğunu belirtti.
     Özelleştirmeler sonrası bazı elektrik dağıtım şirketlerinin, bulundukları illerde vergi şampiyonu olduğunu, bunun da kamuoyunda "çok para kazandıkları" şeklinde bir algıya neden olduğunu ifade eden Özdemir, "Kamuoyundaki 'çok para kazandılar' algısının, yanlış bir algı olduğunu ifade etmek istiyorum. Biz yatırım yapan bir kuruluşuz, bu yatırımlar sayesinde kazanan sadece ve sadece Türk ekonomisidir" diye konuştu.
    
     -"Bizi dışarıya açın"-
    
     Özdemir, AB ülkeleri ve ABD'ye bakıldığında bütün büyük şirketlerin, enerji sektöründen doğduğunun görüleceğini, Türkiye'deki dağıtım şirketlerinin de büyüyüp güçlenmesi, dünyada global birer oyuncu olması için bakanlık ve EPDK'dan destek beklediklerini ifade ederek, şunları söyledi:
     "Önümüzde önemli bir fırsat var. Türkiye dünya elektrik üretim ve tüketiminde Çin'den sonra en fazla büyüyen ikinci ülke konumunda. Önümüzdeki 10 yılda bu konumunu koruyacak ve birinciliği alma ihtimali de bulunuyor. 2020'li yıllarda Türkiye'nin tüketeceği enerji ortada, 500 milyar kilowatsaat. Bu rakamın üretilmesi ve tüketilmesi, dünyada enerji anlamında büyük bir ülke olma yolunda olduğumuzun göstergesi. Dünyanın ilk 10 büyük ekonomisi arasına girecek olan Türkiye'den enerji sektöründe de dünya çapında, global oyuncular olması gerekir. Bu fırsatımız var, bunu görüyoruz. Ama bunun için desteğe ihtiyacımız var. Enerji bakanlığımız ve EPDK'ya önemli görevler düşmektedir. Bizleri büyük oyuncu yapın, yalnız bu ülkenin sınırları içerisinde kalmayalım. Bizi dışarıya açın. Nasıl müteahhitlik sektörümüz dünyada ikinci olmuşsa dağıtımda da enerji üretiminde de global oyuncu olup dünyaya açılmalıyız. Bunun için rekabetçi bir piyasanın oluşması için özelleştirmelerin bir an önce tamamlanması ve geçiş döneminin fiilen bitmesi gerekir. Hem Enerji bakanlığımızın hem Özelleştirme İdaresi'nin hem de EPDK'nın doğru yolda olduğu ve hızla ilerlediğini görüyoruz."
    
     -"Lisanslar yatırıma dönüşmeli"-
    
     Nihat Özdemir, toplantının açılış bölümüne verilen arada, gazetecilerle yaptığı sohbette ise EPDK'nın enerji üretimi için verdiği lisansların 2016 yılına kadar devreye girmemesi durumunda, Türkiye'de elektrik sıkıntısının yaşanabileceğini iddia etti.
     EPDK'nın enerji üretimi için verdiği 100 bin megawatlık lisans bulunduğunu belirten Özdemir, şu görüşleri dile getirdi:
     "Ben diyorum ki, 2016 yılına kadar bunun ancak yüzde 15'i kurulabilir. Lisans alan yatırımcının önünde finansman ve kanuni zorluklar var. ÇED raporu alamıyor, o kadar doğalgaz yok, bağlantı noktaları yok. Bu yatırımlar yapılmazsa 2016 yılında Türkiye'de enerji sıkıntısı olacağını düşünüyorum. Çünkü nükleer santralin birinci ünitesi, bugünkü hesaplara göre 2020'de devreye giriyor, tamamı ise 2024'te devreye girecek."
    
    
    

Bu haberi 401 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir