"El Sanatları ve Tarımsal Ürünler Sergisi" açıldı -Yöresel ahşap ürünlerin, kilimlerin, el…

  • Yazı boyutu
"El Sanatları ve Tarımsal Ürünler Sergisi" açıldı
  -Yöresel ahşap ürünlerin, kilimlerin, el…

"El Sanatları ve Tarımsal Ürünler Sergisi" açıldı -Yöresel ahşap ürünlerin, kilimlerin, el işlemelerin ve tarımsal ürünlerin yer aldığı sergi, 26 Haziran'a kadar görülebilecek

"El Sanatları ve Tarımsal Ürünler Sergisi" açıldı.
     Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Çiftçi Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi El Sanatları Eğitim Merkezleri ile Bakanlıkça desteklenen tarımsal amaçlı kooperatif ürünlerinin pazarlanması, halka tanıtımı amacıyla hazırlanan serginin açılışı için Ankara Büyükşehir Belediyesi Zafer Çarşısı Sergi Salonu'nda tören düzenlendi.
     Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Kutbettin Arzu, törende yaptığı konuşmada, El Sanatları Eğitim Merkezleri'nde kırsal alanda yaşayan gençlere çeşitli alanlarda eğitimler verildiğini belirterek, bunun bir taraftan ekonomiye katkı sağlarken, bir taraftan da ham maddeye yeni bir değer kazandırdığını söyledi.
     Arzu, çeşitli illerde bulunan eğitim merkezlerince verilen eğitim faaliyetlerinin geleneksel Türk el sanatlarının geliştirilmesi ve gelecek nesillere aktarılmasında da önemli olduğunu vurguladı.
     Bakan Yardımcısı Arzu, daha sonra sergi alanını gezdi ve buradaki el sanatları ve tarımsal ürünleri inceledi.
     Yöresel ahşap ürünlerinden kilimlere, el işlemelerinden tarımsal ürünlere kadar birçok ürünün yer aldığı sergi, 26 Haziran'a kadar görülebilecek
    
     -El Sanatları Eğitim Merkezleri-
    
     Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Çiftçi Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi El Sanatları Eğitim Merkezleri, Kastamonu, Sivas, Silifke, Bilecik, Düzce ve Elazığ illerinde bulunuyor.
     Bu eğitim merkezlerinde, halı kilim, yöresel bez dokumacılığı, ağaç oymacılığı, dikiş nakış, konfeksiyon, restorasyon, kıymetli ve yarı kıymetli taş ve gümüş işlemeciliği konularında en fazla 6 ay süre ile iaşe ve ibateleri(beslenme ve barınma) Bakanlıkça karşılanmak üzere 14-20 yaş arasında köylerden gelen kız ve erkek çocukları eğitiliyor. Eğitim merkezlerinin 200'i kız, 370'i erkek olmak üzere 570 kursiyer kapasitesi bulunuyor.
    
    
    

Bu haberi 168 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir