"Ekonomiye Değer Katanlar ve Vergi Rekortmenleri" ödül töreni -TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu:…

  • Yazı boyutu
"Ekonomiye Değer Katanlar ve Vergi Rekortmenleri" ödül töreni
  -TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu:…

"Ekonomiye Değer Katanlar ve Vergi Rekortmenleri" ödül töreni -TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: -"Bütün sistemimizi anayasadan başlayarak yeniden yapılandırmamız lazım"

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye tarihinde ilk defa sivillerin anayasa yazacağını belirterek, bütün sistemin yeniden yapılandırılması gerektiğini söyledi.
     Hisarcıklıoğlu, Bartın Kültür Merkezi'nde düzenlenen "Ekonomiye Değer Katanlar ve Vergi Rekortmenleri" ödül töreninde yaptığı konuşmada, ülkenin 2023 projesi olduğunu ancak hedefe giderken kadınların ve gençlerin ihmal edilmemesi gerektiğini anlattı.
     Kadınları ve gençleri motive edebilmek için kadın ve genç girişimci kurulları oluşturduklarını ifade eden Hisarcıklıoğlu, şöyle konuştu:
     "Kadın ve genç girişimciler neden önemli- Zengin olmanın tek bir yolu var. Bu da girişimcilikten geçiyor. Japonya, dünya ekonomisinin 3. büyük ülkesi. Onlarla bizim aramızdaki girişimci sayımıza baktığımız zaman, ülke nüfuslarımızı da ortaya koyduğumuz zaman, 4 kat gerisindeyiz. Başka bir sorumluluğumuz da her yıl 750 bin gence iş bulmak durumundayız. Bu 750 bin kişi birçok Avrupa ülkesinin nüfusu. Bu gençlerimize nasıl iş bulacağız-
     Kamuda iş verebilme imkanı yok. Kamuyu küçültebilirsek daha da dinamik hale gelebiliriz. Tek bir çaremiz var, zengin olmak. Gençlerimize iş imkanı sağlamak istiyorsak, girişimci sayımızı arttırmalıyız. Zengin olabilmenin yolu buradan geçiyor."
    
     -"Kızlarınızı girişimci yetiştirin"-
    
     Ülke nüfusunun yaklaşık yüzde 50'sinin kadın olduğunu ancak kadın girişimcilerin toplam girişimciler arasındaki oranının yüzde 6'yı geçmediğine dikkati çeken Hisarcıklıoğlu, ailelerden kızlarını girişimci yetiştirmelerini istedi.
     "Hepimiz Müslüman olarak Peygamber Efendimizi örnek alırız" diyen Hisarcıklıoğlu, "Peki, örnek aldığımız Peygamber Efendimizin eşi Hazreti Hatice validemiz tüccardı. Devrin en büyük lojistikçisiydi. Peygamber Efendimiz, tam tersine onun yanında çalışırdı. Şimdi bir taraftan 'Elhamdülillah Müslümanım' diyeceksin, örnek alacağımız kişi Peygamber Efendimiz olacak ama kız çocuğumuzu girişimci yetiştirmeyeceğiz. Bunda bir yanlışlık var" şeklinde konuştu.
     Hisarcıklıoğlu, Türkiye'nin 2023'te dünyanın 10 büyük ekonomisi arasında yer almayı, milli gelirini 10 bin dolardan 25 bin dolara çıkarmayı hedeflediğini belirterek, "Bugün ilk 10 ekonomi içinde yer alsaydık, bireysel olarak 2,5 kat daha zengin olacaktık. Bugüne göre 2,5 kat daha zengin olmak istemeyen var mı- O zaman sistemi yeniden inşa etmemiz lazım. İnşaat, temelden başlar, bu işin temeli de anayasadır" diye konuştu.
     Anayasanın düzgün inşa edilmesi halinde işlerin de düzgün gideceğine dikkati çeken Hisarcıklıoğlu, şunları dile getirdi:
     "Şimdi şu kanunu çıkartayım da şurasını düzelteyim' deyince, en son geliyor, anayasa seni durduruyor. Bütün sistemimizi başta anayasadan başlayarak yeniden yapılandırmamız lazım. Anayasa noktasında da mecliste grubu bulunan dört siyasi parti eşit sayıyla uzlaşma komisyonu kurdu. İnşallah tarihimizde ilk defa sivillerin yazdığı, sivil bir anayasa yazılacak. Bunu sonuna kadar destekliyoruz ama diyoruz ki, 'anayasayı dördünüz de anlaşarak yazın, oy çokluğuna, azlığına bakmadan dördünüzün mutabakatı içerisinde getirin, bu desteği verelim' diyoruz. Niye- 74 milyon insanımızın, ülkemizin geleceği için."
    
     -Vergi rekortmenlerine plaket-
    
     Hisarcıklıoğlu, daha sonra kentteki vergi rekortmenlerine ve ihracat yapan firmalara plaket verdi, Bartın Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı İsmail Toksöz de Hisarcıklıoğlu'na fotoğrafının yer aldığı tel işlemeli tablo hediye etti.
     Hisarcıklıoğlu, törenin ardından Bartın TSO'nun ek hizmet binasının açılışını da yaptı.
    
    
    

Bu haberi 343 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir