Ekonomist Emre Alkin: -"Dün açıklanan büyüme rakamları ve ihracat rakamları üzerine…

  • Yazı boyutu
Ekonomist Emre Alkin:
  -"Dün açıklanan büyüme rakamları ve ihracat rakamları üzerine…

Ekonomist Emre Alkin: -"Dün açıklanan büyüme rakamları ve ihracat rakamları üzerine enflasyondaki düşüş sürpriz olmadı" -"Yıllık bazda enflasyon revizyonunu gerektiren bir durum yok"

Ekonomist Emre Alkin, haziran ayı enflasyondaki düşüş ile ilgili olarak, "Dün açıklanan büyüme rakamları ve ihracat rakamları üzerine enflasyondaki düşüş sürpriz olmadı. Merkez Bankası, enflasyonun mayıs ayından sonra hızla düşeceğini söylemişti. Merkez Bankası'nın kredibilitesini gösteren bir veri" değerlendirmesini yaptı.
     Alkin, konuya ilişkin olarak AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Merkez Bankası daha önceki söylemlerinde enflasyonun düşeceğinin altını çizmiş, hatta gösterge tahvili faizinin de muhtemel bir not artırımı öncesi daha da aşağılara doğru çekilebileceğini ifade etmişti. Dün açıklanan büyüme rakamları ve ihracat rakamları üzerine enflasyondaki düşüş sürpriz olmadı. Merkez Bankası, enflasyonun mayıs ayından sonra hızla düşeceğini söylemişti. Merkez Bankası'nın kredibilitesini gösteren bir veri" dedi.
     Yıllık enflasyon tahminlerinde aşağı yönlü bir revizyona gereksinim olmayacağını ifade eden Alkin, şu görüşleri paylaştı:
     "Yıllık bazda enflasyon revizyonunu gerektiren bir durum yok. Yıllık bazda bakıldığında TÜFE'de yüzde 8,87 oranı var. Bundan sonraki aylarda buna benzer birkaç düşüş daha olması gerekiyor ki yıllık bazda yüzde 6-8 orası bir oran elde edilebilsin. Enflasyonun sürdürülebilir olduğu yönündeki her veri gösterge tahvili faizinde, ülkenin borçlanma faizinde gerilemeye yol açacaktır. Türkiye'nin borçlanma faizi mutlaka olumlu bir ayrışma yaratacak. Bununla birlikte enflasyonun haziran ayında düşüşü, temmmuz ve sonrasında da düşüşleri getirirse son derece olumlu bir gelişme elde edilmiş olur.
    
    
    

Bu haberi 153 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir