Ekonomist Atilla Yeşilada: -"MB'nın faizleri indirmek yerine dövize doğrudan müdahale etmesini…

  • Yazı boyutu
Ekonomist Atilla Yeşilada:
  -"MB'nın faizleri indirmek yerine dövize doğrudan 
  müdahale etmesini…

Ekonomist Atilla Yeşilada: -"MB'nın faizleri indirmek yerine dövize doğrudan müdahale etmesini daha doğru bulurum"

Ekonomist Atilla Yeşilada, Fitch'in not artırımı sonrası TL'nin aşırı değerlenmesi durumunda Merkez Bankası'nın faiz indirimi yerine dövize doğrudan müdahale yöntemi seçmesinin daha doğru olacağını belirtti.
     Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın AA Finans Masası'nda yaptığı açıklamaları değerlendiren Yeşilada, Merkez Bankası'nın sermaye akışının hızlanması sonrasında TL'nin aşırı değerlenmesi durumunda bu değerlenmeyi dengelemek için aksiyon alma düşüncesini anlayışla karşıladığını belirterek, "AB'de resesyonun genişlemeye devam etmesiyle önümüzdeki dönemde ihracat artışının azalacağını düşünüyorum. İhracat artışının eksiye bile geçebileceği bir ortamda MB'nın enflasyon riskini arka plana atması ve TL tarafına yönelmesi oldukça yerinde" dedi.
     Yeşilada, bununla birlikte günlük ve haftalık olarak şu anda reel faizlerin negatif olduğuna değinerek bunun konjonktürün etkisiyle enflasyona yukarı yönlü bir baskı yapmasa da tasarrufların artması yönünde olumsuz etkisi olduğunu kaydetti.
     Reel negatif faizlerin etkisiyle tasarrufların gayrimenkul sektörüne akmaya devam edebileceğini söyleyen Yeşilada değerlendirmesine şöyle devam etti:
     "Merkez Bankası'nın TL'deki olası değerlenmeye, tasarrufları olumsuz etkileyeceği için faizleri indirme yönünde aksiyon alması yerine kurlara doğrudan müdahale etmesi ve yeni araç ROK'larda değişikliğe gitmesinin daha doğru olacağını düşünüyorum. Not artırımları sonrasında gelişmekte olan ülkelere giren sıcak paranın genel olarak uzun vadeli olmadığı biliniyor, dolayısıyla bu geçici dönemde hali hazırda yüksek olan döviz rezervlerinden satış yapılarak müdahale edilmesinin mantıklı olacağını düşünüyorum"
    
    
    

Bu haberi 151 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir