Ekonominin öncü sektörleri, 16. Avrasya Ekonomi Zirvesi'nde buluşacak

  • Yazı boyutu
Ekonominin öncü sektörleri, 16. Avrasya Ekonomi Zirvesi'nde buluşacak

Ekonominin öncü sektörleri, 16. Avrasya Ekonomi Zirvesi'nde buluşacak

Kafkaslar, Orta Asya, Ortadoğu ve Balkanlar'daki ekonomik gelişmeler, 16. Avrasya Ekonomi Zirvesi'nde masaya yatırılacak.
     Tüm Telekomünikasyon İş Adamları Derneği'nden (TÜTED) yapılan açıklamaya göre, Marmara Grubu Stratejik ve Sosyal Araştırmalar Vakfı tarafından düzenlenen zirve, bu yıl 9-11 Nisan tarihlerinde İstanbul WOW Hotel'de gerçekleştirilecek.
     Zirvede bu yıl bilgi teknolojileri ve iletişim, savunma ve güvenlik, enerji, sağlık ve eğitim konuları ele alınacak.
     Gelecek 20 yıl içerisinde dünya ekonomisinin büyük bölümünü ve dünya nüfusunun yüzde 70'ini kapsayacağı belirtilen bu coğrafyanın geleceğine yön verecek sürdürülebilir ekonomik büyüme ve refahı hedefleyen zirvede, kısıtlı kaynakların istikrarlı, düşük maliyetli ve sürdürülebilir arzı da masaya yatırılacak.
     Bu yılki etkinliğe 6 ülkenin cumhurbaşkanı, 4 meclis başkanı, 1 başbakan, 9 eski cumhurbaşkanı ve 20 bakanın yanı sıra kamu ve özel sektörden üst düzey yöneticilerin katılması, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın zirvenin kapanış oturumunu yönetmesi bekleniyor.
    
     -"Kamu güvenliği haberleşme sistemleri ile siber güvenlik de tartışılacak"-
    
     Avrasya Ekonomi Zirvesi Bilişim ve Haberleşme Teknolojileri Sektörü Danışma Kurulu Eş Başkanı ve Tüm Telekomünikasyon İş Adamları Derneği Başkanı Adil Zafer Müftüoğlu, zirveye ilişkin değerlendirmesinde, 15 yıldır gerçekleştirdikleri etkinlikte savunma ve güvenlik konularını ilk kez zirve kapsamına aldıklarını belirtti.
     Müftüoğlu, "Zirvenin esas amacı, Türkiye'nin Avrasya ülkeleri ile işbirliğine soyunması ve söz konusu ülkelerle olan ilişkilerinde lider bir pozisyonda olmasıdır" ifadesini kullandı.
     Avrasya Ekonomi Zirvesi Bilişim ve Haberleşme Teknolojileri Sektörü Danışma Kurulu Eş Başkanı ve İnternet Geliştirme Kurulu Başkanı Serhat Özeren de, fiber ve bulut teknolojileri, acil durum ve kamu güvenliği haberleşme sistemleri, siber güvenlik ve stratejik uyduların bu yılki zirvede çeşitli panellerde tartışılacak konular arasında yer aldığını, etkinlikten çıkacak sonuçların stratejik sektörlerin kalkınma ve istikrar üzerindeki rolünü vurgulayacağını kaydetti.
    
    
    

Bu haberi 167 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir