Ekonomik krizdeki İspanyollar üzüm toplamak için Fransa'ya akın etti

  • Yazı boyutu
Ekonomik krizdeki İspanyollar 
  üzüm toplamak için Fransa'ya akın etti

Ekonomik krizdeki İspanyollar üzüm toplamak için Fransa'ya akın etti

Ekonomik krizin yaşandığı ve işsizlik oranının yüzde 25'i bulduğu İspanya'dan, bağ bozumu süresince üzüm toplamak için Fransa'daki bağlara giden geçici işçi sayısının ciddi oranda arttığı belirtildi.
     İspanya'daki sendikalardan verilen bilgilerde yaklaşık 15 bin "sezonluk işçi"nin üzüm toplamak için İspanya'dan Fransa'ya gittiği ve rakamlarda 2011'e göre yüzde 50'lik bir artış olduğu kaydedildi.
     Fransız üzüm bağlarında çalışmak için en fazla başvurunun ise İspanya'nın güneyindeki Endülüs özerk bölgesinden yapıldığı ifade edildi.
     İspanyol medyasında yapılan yorumlarda, "Binlerce İspanyolun hayatını kazanmak için, neredeyse Franco döneminde olduğu gibi tekrar Fransız bağlarına döndüğü" dile getirildi. Fransız bağlarında üzüm bağlarında çalışan işçilere saat başına en az 9 avro 40 sent ödendiği hatırlatılırken, 20 günde 2 bin 495 avro kazanan işçilerin olduğu anlatıldı.
     Yaklaşık 2,5 yıldır işsiz kalan, bir çocuk babası olan 30 yaşındaki Daniel, kızını ve çocuğunu Murcia'da bırakarak Fransa'nın güneyindeki Antugnac bölgesine giderken, "Çok zor ama başka çıkış yolu yok. En azından burada işim var" şeklinde konuştu.
     Üniversitedeki giderlerini karşılamak için Fransa'ya giden Antonio da, "Harçların artmasından dolayı sınıfımdakilerin yüzde 30'u bu yıl öğrenime devam edemeyecek. Bende buradan kazandığım parayı üniversite harcamalarım için kullanacağım" dedi.
    
    
    

Bu haberi 142 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir