Ekonomik kriz, İspanyolların 'Avrupalılık' arzusunu düşürdü

  • Yazı boyutu
Ekonomik kriz, İspanyolların 'Avrupalılık' arzusunu düşürdü

Ekonomik kriz ile mücadele eden İspanyollar, Avrupa Birliği'ne (AB) olan inançlarını da yitirmeye başladı.

    Birkaç yıl öncesine kadar AB'ye bağlı olmaktan en fazla gurur duyan ve çözümün AB'de olduğunu savunan İspanyollar, ekonomik krizin ve Brüksel ile Berlin'in öncülüğünde istenen kemer sıkma politikalarının etkileriyle bu inançlarını büyük ölçüde kaybetti.
     ABD'de faaliyet gösteren Pew Research Center'in Avro Bölgesi ülkelerinde yaptığı bir araştırma sonucuna göre, (ekonomik entegrasyonun ulusal ekonomiyi zayıflattığı) görüşüne 2009 yılında İspanyolların sadece yüzde 32 katılırken, 2012 yılında bu oran yüzde 50'ye çıktı. 2009'da İspanyolların yüzde 77'si AB'yi savunurken, bu oran da 2012'de yüzde 60'a düştü. Ankette İspanyolların yüzde 65'i de Avrupa Merkez Bankası hakkında olumsuz görüş savundu.
     Avro para birimini savunanların oranı ise ilk defa azınlığa düşerken, yüzde 41 avroya karşı, yüzde 37 de Avrodan yana görüş bildirdi. İspanyolların yüzde 78'i mevcut ekonomik krizden dolayı bankaları sorumlu tutarken, yüzde 59'da hükümetleri suçladı.
    
    
    


Bu haberi 170 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir