Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT) Enerji ve Petrol Bakanları Toplantısı -EİT üyeleri, enerji…

  • Yazı boyutu
Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT) Enerji ve Petrol Bakanları Toplantısı
  -EİT üyeleri, enerji…

Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT) Enerji ve Petrol Bakanları Toplantısı -EİT üyeleri, enerji alanında işbirliğini artırma karar aldı -Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Mercan, enerji konusunda İran ile ikili görüşme yapılmadığını söyledi

Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT), üye ülkeler arasında petrol, doğal gaz ve diğer enerji kaynakları alanlarında işbirliğini geliştirme karar aldı.
     İran'ın başkenti Tahran'da bugün yapılan 3. EİT Enerji ve Petrol Bakanları toplantısı sonrası yayınlanan bildiride, üye ülkelerin kalkınma ve refahını artırmaya yönelik olarak enerji alanında işbirliğini geliştirme konusundaki kararlılık tekrar edildi.
     Bildiride, 2000 ve 2010'da yapılan EİT Enerji ve Petrol Bakanları toplantısında enerji sektöründe işbirliğini öngören konuların önemi vurgulanarak, bu işbirliğinin çeşitlendirilerek artırılacağı ifade edildi.
     Yeni enerji kaynaklarının bulunması, üretilmesi ve ticaretini öngören çalışmalara ağırlık verilmesi gerektiği belirtilen bildiride, enerji arzı güvenliğinin önemine değinildi.
     Petrol, doğal gaz, petrokimya ve yan ürünleri başta olmak üzere yenilenebilir ve çevre dostu enerji kaynaklarının çeşitlendirilmesi, bunların üretimi ve dağıtımına ilişkin işbirliği de bildiride yer aldı.
     Kamu ve özel sektörün enerji alanında işbirliğinin teşviki ve üye ülkeler arasında ortak yatırım yapılmasının önemine de değinilen bildiride, projelerin hayata geçirilmesi için ise mali kaynak temininin sağlanması gerektiği ifade edildi.
     Bildiride, ayrıca bundan sonra iki yılda bir yapılacak EİT Enerji ve Petrol Bakanları Toplantısı'nın 4.'sünün 2015'te Türkiye'de yapılmasına karar verildiği belirtildi.
    
     -Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Mercan-
    
     Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Murat Mercan, toplantı sonrası AA muhabirine yaptığı açıklamada, EİT üyelerinin enerji alanında işbirliğini öngören bir deklarasyon üzerinde anlaştıklarını söyledi.
     Türkiye'nin de kurucu üyesi olduğu EİT bünyesindeki ülkelerin, başta ekonomi olmak üzere diğer alanlarda da işbirliğini geliştirmeye çalıştıklarını belirten Mercan, bugünkü toplantıda elektrik enerjisi ve hidrokarbon yakıtları alanlarında işbirliğinin geliştirilmesi konusunun gözden geçirildiğini kaydetti.
     Mercan, işbirliğini öngören konulara ilişkin daha somut mekanizmaların çalıştırılması konusunda karar verildiğini ve bu yönde rapor hazırlanacağını ifade etti.
     EİT Enerji ve Petrol Bakanları Toplantısı'nın iki yılda bir yapılmasına karar verildiğini anlatan Mercan, gözlemci üyelerin de toplantılara katılması yönündeki önerilerinin kabul edildiğini söyledi.
     Mercan, 2015'te Türkiye'de yapılacak toplantıya gözlemci üyelerden biri olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) de katılacağını bildirdi.
     Uluslararası bir toplantı için Tahran'da bulunduğunu ifade eden Mercan, İranlı yetkililerle enerji alanına ilişkin ikili bir görüşmenin bugün için öngörülmediğini belirtti.
    
    
    

Bu haberi 149 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir