Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Devlet Başkanları Zirvesi Bakü'de yapılacak

  • Yazı boyutu
Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Devlet Başkanları Zirvesi Bakü'de yapılacak

Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Devlet Başkanları Zirvesi Bakü'de yapılacak

Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT) Devlet Başkanları 12'nci Zirvesi, Azerbaycan'da yapılacak.
     Ekonomik İşbirliği Teşkilatı'ndan yapılan açıklamada, teşkilata üye devletlerin devlet başkanlarının katılımıyla 12'ncisi düzenlenecek zirvesinin 16 Ekim'de Bakü'de toplanacağı belirtildi.
     Açıklamada, yapılacak devlet başkanları zirvesi öncesinde, 13-14 Ekim tarihinde, EİT Bakanlar Kurulu 20'nci Toplantısının gerçekleştirileceği bildirildi.
     Ulaştırma sistemi, ticaret, enerji, çevre ve tarım alanlarında 2011-2012 yıllarında elde edilen sonuçların ortaya konulacağı EİT bakanlar kurulu toplantısında, 2012-2013 yıllarında yapılacak işlerle ilgili fikir alışverişi de yapılacağı ifade edildi.
    
     -Ekonomik İşbirliği Teşkilatı-
    
     Bölgesel ekonomik işbirliğini geliştirmek amacıyla 1985 yılında Türkiye, İran ve Pakistan öncülüğünde kurulan EİT'ye daha sonra Afganistan, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Tacikistan ve Türkmenistan da üye oldu.
     Merkezi Tahran'da bulunan EİT, 7 milyon kilometre kare alan üzerinde yaklaşık 400 milyon nüfusa hitap eden ekonomik ağırlıklı bir bölgesel örgüt olma özelliği taşıyor.
    
    
    

Bu haberi 146 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir