Ekonomik İşbirliği Teşkilatı 5. Tarım Bakanları Toplantısı -Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı…

  • Yazı boyutu
Ekonomik İşbirliği Teşkilatı 5. Tarım Bakanları Toplantısı
  -Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı…

Ekonomik İşbirliği Teşkilatı 5. Tarım Bakanları Toplantısı -Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker: -"Gıda güvenliği, ortak sorunlardan biridir. Ancak ortak inanç, benzer kültür ve birbirleriyle ilişkili tarihsel geçmişe sahip olmamız sebebiyle dayanışma içinde, konunun çözümüne yönelik ortak çalışmaları kolaylıkla yapabileceğimizi düşünüyorum"

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Ekonomik İşbirliği Teşkilatı'na üye ülkeler arasında gıda güvenliğinin ortak sorunlardan olduğuna işaret ederek, "Ancak ortak inanç, benzer kültür ve birbirleriyle ilişkili tarihsel geçmişe sahip olmamız sebebiyle dayanışma içinde, konunun çözümüne yönelik ortak çalışmaları kolaylıkla yapabileceğimizi düşünüyorum" dedi.
     Bakan Eker, Serik ilçesine bağlı Belek beldesindeki Rixos Premium Otel'de düzenlenen Ekonomik İşbirliği Teşkilatı 5. Tarım Bakanları Toplantısı'nın gala yemeğine katıldı. Burada konuşan Eker, teşkilata üye ülke temsilcilerini Türkiye'de ağırlamaktan memnuniyet duyduklarını dile getirdi.
     Davetlilere, "Medeniyetler beşiği Anadolu'ya hoş geldiniz" diye seslenen Eker, tüm dünyada gıda güvenliği konusunun öneminin giderek arttığına işaret etti. Gıda güvenliği ile ilgili sorunlara ülkesel çözümlerin yeterli olmadığını, bu nedenle bölgesel, hatta küresel düzeyde hedefler belirlenmesi gerektiğini vurgulayan Eker, "Gıda güvenliği, ortak sorunlardan biridir. Ancak ortak inanç, benzer kültür ve birbirleriyle ilişkili tarihsel geçmişe sahip olmamız sebebiyle dayanışma içinde, konunun çözümüne yönelik ortak çalışmaları kolaylıkla yapabileceğimizi düşünüyorum" diye konuştu.
     Ülkeler arasındaki bu dayanışmayı sürdürmek, geliştirmek ve evrensel değerler düzeyine taşımak açısından Ekonomik İşbirliği Teşkilatı'nın önemli katkıları olacağını ifade eden Bakan Eker, toplantının gıda güvenliği konusunda ortak çözümler belirlenmesi için imkan yarattığını vurguladı.
     Mehdi Eker, Türkiye olarak bölgede gıda güvenliğinin sağlanması adına çeşitli alanlarda önemli katkılar sağlayacaklarına inandıklarını dile getirerek, bu konuda her türlü imkan ve kapasiteleri aktif hale geçirmeye hazır olduklarını bildirdi.
     Yemeğe, İran Tarım Bakanı Sadegh Khalilian, Afganistan Tarım Bakanı Mohammad Asif Rahimi, KKTC Tarım Bakanı Ali Çetin Amcaoğlu, Tacikistan Tarım Bakanı Qosim Qosimov, Azerbaycan Tarım Bakanı Ismat Abbasov, Kırgızistan Tarım Bakan Yardımcısı Dzhumaliev Akylbek ile Ekonomik İşbirliği Teşkilatı'na üye 8 ülkenin Tarım Bakanlığı üst düzey yöneticileri katıldı.
     Bakan Eker, yarın düzenlenecek 5. Tarım Bakanları Toplantısı'na katılacak ve konuk ülke bakanları ile ikili görüşmeler yapacak.
    
    
    

Bu haberi 239 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir