Ekonomik Araştırmalar Bülteni

  • Yazı boyutu
Ekonomik Araştırmalar Bülteni

Almanya ile Eurobond konusunda fikir birliği sağlanabilir.


     Piyasaların gündemine ilişkin haber ve açıklamaların değerlendirildiği Akbank Ekonomik Araştırmalar Bülteni'nde, İMKB 100 endeksindeki olumlu ayrışma seyrinin pazartesi günü sekteye uğradığı, diğer gelişmekte olan ülke endekslerine oranla daha fazla değer yitiren endeksin bu sayede özellikle son bir ayda dikkat çekmekte olan seri değer artışlarının da düzeltmeye maruz kalabileceği ihtimalini desteklediğinin altı çizilirken, bugün için bir miktar tepki alımlarının görülebileceği belirtildi.
     Medyada yer alan haberlere atıfta bulunarak perşembe günü yapılacak Avrupa Birliği zirvesi için taslak aşamasında olan bazı tasarıların Avrupa Birliği'ni borçlanma ve bütçe açığı kurallarını ihlal eden devletlerin bütçeleri üzerinde daha fazla söz sahibi yaptığını kaydeden bültende "Avro Bölgesi'ni de 'mali birlik' olma yoluna taşımayı amaçlıyor. Bu gibi tasarılar, ilerleyen dönemde ortak bir eurobond ihracı için avro bölgesi ülkelerinin bütçeleri üzerinde daha fazla kontrolü bir ön şart olarak gören Almanya ile Eurobond konusunda fikir birliği sağlanmasını sağlayabilir" denildi
     Merkez Bankası tarafından açıklanan verilerin de değerlendirildiği bültende, özellikle Reel Kesim Güven Endeksi'nin (RKGE) gerilemesine dikkat çekilerek "Endeks, Haziran'da, bir önceki aya göre 5,7 puan azalarak 108,1 seviyesinde gerçekleşse de, 100 seviyesinin üzerinde kalarak ekonomik faaliyetlere ilişkin güveninin yukarı yönde olduğu (iyimser) görünümünü korudu. Endeksi eksi yönde etkileyen faktörlerin arasında gelecek üç ayki üretim hacmi, ihracat sipariş miktarı, sabit sermaye yatırım harcaması, mevcut mamul mal stok miktarı, istihdam ve genel gidişata ilişkin değerlendirmeler yer aldı" ifadesine yer verildi.
     Bültende imalat sanayi kapasite kullanım (KKO) oranının da azaldığına vurgu yapılarak, KKO'nın geçen yılın aynı ayına göre 2,1 puan azalarak yüzde 74,6 seviyesinde gerçekleştiği, mevsimsellikten arındırılmış oranın ise bir önceki aya göre 1,3 puan azalarak yüzde 73,0 seviyesinde gerçekleştiği kaydedildi.
     Avro Bölgesi'ndeki problemler ve Çin'de ekonominin yavaşladığına dair işaretlerin petrol fiyatlarını da aşağıya çektiğini belirten bültende, havayolları ve taşımacılık şirketleri gibi büyük enerji tüketicisi olan firmaların fiyatların daha fazla düşmesini beklediğini, ancak temmuzdan itibaren İran'a uygulanacak olan ambargonun petrol arzını azaltarak fiyatlar üzerinde yukarı yönlü baskı yapabileceği görüşüne yer verilerek, "Zira AB ülkelerinin İran'dan petrol ithal edememelerinin yanı sıra Asya ülkeleri de İran ile petrol kontratlarının sigortalanmasında AB sigortacılarını kullanamayacak. Ancak Suudi Arabistan'ın yüksek üretimi İran'ın petrol fiyatları üzerindeki etkisini azaltabilecek"denildi.
    
    
    


Bu haberi 212 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir