"Ekonomideki Görünmez Ellere Destek" kermesi -TOBB Gaziantep Kadın Girişimciler Kurulu'nun…

  • Yazı boyutu
"Ekonomideki Görünmez Ellere Destek" kermesi
  -TOBB Gaziantep Kadın Girişimciler Kurulu'nun…

"Ekonomideki Görünmez Ellere Destek" kermesi -TOBB Gaziantep Kadın Girişimciler Kurulu'nun düzenlediği kermeste, girişimci kadınlar el ürünlerini sergiledi -GSO Yönetim Kurulu Başkanı Konukoğlu: -"Anadolu kaplanı unvanını alarak birçok kente model olan Gaziantep'te, kadınlar da girişimci ruha sahip"

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu, "Anadolu kaplanı" unvanı alarak birçok kente model olan Gaziantep'te, kadınların da girişimci ruha sahip olduğunu belirtti.
     GSO'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Gaziantep Kadın Girişimciler Kurulu tarafından, "8 Mart Dünya Kadınlar Günü" etkinlikleri kapsamında düzenlenen "Ekonomideki Görünmez Ellere Destek" kermesi, Sanko Park Alışveriş Merkezi'nde açıldı. Merkezin sağladığı ücretsiz stantlarda, işini kurmak isteyen ve girişimciliğe yeni başlayan 27 kadın, el işi ürünlerini sergileme ve satma imkanı buldu.
     Ahşap boyama eşyalar, Antep işi nakış, el işi, takı, giysi, ayakkabı, kitap ile pasta, börek ve yuvalama gibi yöresel yiyeceklerin de satıldığı stantları tek tek gezen GSO Başkanı Konukoğlu, kadınların gününü kutladı.
     Stantlarda sergilenen ürünlerden satın alarak kadınlara destek veren Konukoğlu, kadınların küçük finansal imkanlarla çok güzel çalışmalar ortaya koyduğunu, aile bütçesine ve ekonomiye katkı sağladıklarını vurguladı.
     Daha çok kadının girişimci olması ve üretim yapar hale gelmesi gerektiğine işaret eden Konukoğlu, şunları kaydetti:
     "Türk kadınının ufacık da olsa destek çıkıldığında ne kadar iyi noktalara geldiklerini görebiliyoruz. Hem ekonomik hem sosyal hayat çok şeyi değiştirebiliyorlar. 'Anadolu kaplanı' unvanını alarak birçok kente model olan Gaziantep'te kadınlar da girişimci ruha sahip. Az sermayeyle büyük işler başarabiliyorlar. Cesaretlerini takdir ediyoruz."
    
     -"Kadınların pozitif ayrımcılığa ihtiyacı var-"
    
     Kermesin açılışına katılan AK Parti Gaziantep Milletvekili Derya Bakbak da kadınların ailenin, toplumun, kültürün yapı taşları olduğuna dikkati çekti.
     Bakbak, hükümetin son yıllarda yaptığı çalışmalar sayesinde kadınların istihdam oranının yüzde 30'lara yükseldiğini hatırlatarak, Türkiye'de çok güzel gelişmeler olduğunu aktardı.
     TOBB Gaziantep Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Mehpare Kileci ise evlerinde bir şeyler yapıp satan kadınları araştırdıklarını, düzenledikleri bu kermesle "görünmez elleri biraz görünür kılmak istediklerini" anlattı.
     Onlardan hiçbir ücret talep etmediklerini ve satıştan elde edecekleri gelirden kadınların faydalanacağını belirten Kileci, şunları kaydetti:
     "Kadınlarımızın biraz pozitif ayrımcılığa ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Biraz destek verilirse çok şeyi başarabileceklerine inanıyorum. Özellikle Türk kadının da öyle bir yürek var ki, o yürek bize Kurtuluş Savaşı'nı kazandırdı, o yürek bütün ailenin geçimini ve dengelerini kuruyor."
     Açılışa, Vali Yardımcısı Mustafa Canarslan, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu ve eşi Elif Tahmazoğlu, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu ve eşi Seval Fadıloğlu, Oğuzeli Belediye Başkanı Bekir Öztekin ile diğer ilgililer katıldı.
    
    
    

Bu haberi 263 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir