Ekonomi Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Şenel: -"Cari açığı kapatacak yatırımlara Türkiye'nin su…

  • Yazı boyutu
Ekonomi Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Şenel:
  -"Cari açığı kapatacak yatırımlara Türkiye'nin
  su…

Ekonomi Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Şenel: -"Cari açığı kapatacak yatırımlara Türkiye'nin su kadar, hava kadar ihtiyacı var" -"Bu nedenle bu yatırımlar nerede yapılırsa yapılsın en yüksek teşvik kapsamına aldık"

Ekonomi Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı İbrahim Şenel, Türkiye'nin sıçrama yapabilmesi için stratejik yatırımlara ihtiyacı olduğunu belirterek, "Cari açığı kapatacak bu yatırımlara, Türkiye'nin su kadar, hava kadar ihtiyacı var. Bu nedenle bu yatırımlar nerede yapılırsa yapılsın en yüksek teşvik kapsamına aldık" dedi.
     Şenel, Ege Bölgesi Sanayi Odası'nın (EBSO) Meslek Komiteleri Ortak Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, yenilenen teşvik paketi hakkında bilgi verdi.
     Teşvik paketinin ana ayağını stratejik yatırımlar yapılması ve bölgesel gelişmişlik farkının giderilmesinin oluşturduğunu ifade eden Şenel, bunun yanında teşvik paketi ele alınırken, Türkiye'nin en önemli sorunu cari açık nedeniyle ara malı üretiminin artırılmasının hedeflendiğini anlattı.
     Türkiye ekonomik olarak ne zaman bir sıçrama yaparsa cari açığın arttığının gözlendiğini belirten Şenel, "Bu nedenle teşvikte stratejik yatırımları öne çıkardık. Türkiye'nin sıçrama yapabilmesi için stratejik yatırımlara ihtiyacı var. Cari açığı kapatacak bu yatırımlara, Türkiye'nin su kadar, hava kadar ihtiyacı var. Bu nedenle bu yatırımlar nerede yapılırsa yapılsın en yüksek teşvik kapsamına aldık" diye konuştu.
    
     -"10. büyük ekonomi hedefi için teknoloji üreten ülke olmalıyız"-
    
     Türkiye'nin son 10 yıldaki ekonomik başarısının, gelecek politikaların belirlenmesinde de güven sağladığını dile getiren Şenel, şunları kaydetti:
     "Sağlanan istikrar ortamında Türkiye, dünyanın taleplerine çok esnek cevap vererek başarısını kanıtlamıştır. Dünyadaki riskleri görmeliyiz ama aynı zamanda, bu tür riskli dönemlerin, normal zamanlara göre daha fazla fırsatlar sunduğunu da unutmamalıyız. Bu fırsatları ıskalamamak gerekir. Türkiye, milli gelirde belli bir noktaya gelmiştir. Bunu kişi başına 25 bin dolar sınırına çıkararak, gelişmekte olan ülke sınırından çıkıp gelişmiş ülke olmalıyız.
     Dünyada 10. büyük ekonomi hedefi için bir sıçrama yapıp, bant değiştirmemiz gerekiyor. Bunun yolu teknoloji üreten bir ülke olmaktan geçiyor. Başkasının ürettiğini değil, boş alanlarda yeni teknolojiler üretmeliyiz. Stratejik ve Ar-Ge'li yatırımlara, gelişmiş bölgelerin daha fazla ilgi duyması gerekiyor. İzmir gibi gelişmiş illerin ilgileneceği yatırımlar da stratejik, Türkiye'nin sıçramasını sağlayacak Ar-Ge'li yatırımlar olmalı."
    
     -2013 beklentileri-
    
     Şenel, dünya ekonomisinde yaşanan gelişmelerin Türkiye'yi de etkilemesine rağmen ülkenin bu olumsuz ortamda, işadamlarının yeni pazarlar bulma gayretleriyle pozitif büyümesini sürdürdüğünü söyledi.
     Şenel, dünya ekonomisine ilişkin "Dünyada 2013 ile ilgili beklentiler henüz olumlu değil. AB'deki pazar daralması Türkiye'nin üretimini, istihdamını ve ihracatını doğrudan etkiliyor" dedi.
    
     -Sanayicinin talepleri-
    
     EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar da Organize Sanayi Bölgelerine (OSB), yöresel bölge gözetilmeksizin teşvik verilmesini istedi.
     İzmir'de EBSO öncülüğünde kurulan 10 OSB'de 40 milyon metrekare yatırım alanı bulunduğuna, bu alanın yüzde 32'sinin boş olduğuna işaret eden Yorgancılar, şunları kaydetti:
     "OSB'lere teşvikin bölge farkı gözetilmeden eşit şartlarda verilmesi önemli. Bağyurdu OSB ile Turgutlu OSB birbirine sınır. Manisa sınırında kalan Turgutlu OSB'de yatırım yapanlar 4. bölge teşvikinden, İzmir sınırları içinde kalan Bağyurdu OSB'deki yatırımlar ise 2. bölge teşvikinden yararlanıyor. Siz olsanız hangi parsellerde yatırım yaparsınız. İzmir'den Manisa'ya yatırımcı gidiyor."
     Yorgancılar, Suriye başta olmak üzere Orta Doğu'daki gelişmelere de dikkati çekerek, yaşanan gelişmelerden kaygı duyduklarını sözlerine ekledi.
    
    
    

Bu haberi 152 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir