Ekonomi Bakanlığı Denetim Hizmetleri Başkanlığı'nın kuruluş ve görevleri belirlendi

  • Yazı boyutu
Ekonomi Bakanlığı Denetim Hizmetleri Başkanlığı'nın kuruluş ve görevleri 
belirlendi

Ekonomi Bakanlığı Denetim Hizmetleri Başkanlığı'nın kuruluş ve görevleri belirlendi

Ekonomi Bakanlığı Denetim Hizmetleri Başkanlığı'nın kuruluş ve görevleri ile Denetim Hizmetleri Başkanı, uzmanlar, uzman yardımcıları ve büronun görev, yetki ve sorumlulukları, Denetim Hizmetleri Başkanı, uzman ve uzman yardımcılarının atanmaları, çalışma usul ve esasları ile denetlenenlerin yükümlülükleri belirlendi.
     Ekonomi Bakanlığı tarafından "Ekonomi Bakanlığı Denetim Hizmetleri Başkanlığı Yönetmeliği" Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.
     Bu yönetmelik, Ekonomi Bakanlığı Denetim Hizmetleri Başkanlığı'nın kuruluş ve görevleri ile Denetim Hizmetleri Başkanı, uzmanlar, uzman yardımcıları ve büronun görev, yetki ve sorumluluklarını, Denetim Hizmetleri Başkanı, uzman ve uzman yardımcılarının atanmalarını, çalışma usul ve esasları ile denetlenenlerin yükümlülüklerini düzenliyor.
     Yönetmeliğe göre, Başkanlık, denetim yapma yetkisini haiz bir Başkan ile Başkanlığa tahsisli kadrolarda görev yapan yeterli sayıda Dış Ticaret Uzmanı ve Dış Ticaret Uzman Yardımcısından oluşacak.
     Başkanlık doğrudan Müsteşara bağlı olacak ve uzmanlara Bakan, Müsteşar ve Başkan dışında hiçbir makam ve merciden talimat verilemeyecek.
     Başkan, Bakanlıkta bu yönetmelik kapsamında denetim yapma yetkisini haiz uzmanlardan en az beş yıl fiilen denetim görevinde bulunmuş olanlar arasından atanacak.
     Dış Ticaret Uzmanlığı Yönetmeliği'nin ilgili maddesindeki öğrenim şartını haiz olmak kaydıyla Bakanlık teşkilatında asaleten en az Genel Müdür seviyesinde görev yapmış üst düzey yöneticiler arasından da Başkan olarak atama yapılabilecek.
    
     -Denetim faaliyetleri-
    
     Başkanlığın denetime ilişkin görevleri, denetim faaliyeti, soruşturma faaliyeti, ön inceleme faaliyeti, inceleme faaliyeti ile yerine getirilecek.
     Bakanlığın merkez, taşra ve yurtdışı teşkilatı ile denetimi altındaki her türlü kuruluşta sistem denetimi, uygunluk denetimi ve bilgi teknolojileri denetimi türlerinden biri ya da birden fazlası bir arada yapılabilecek.
     Uzmanlar, çalışmaları sonucunda işin özelliğine göre sistem denetimi raporu, uygunluk denetimi raporu, bilişim teknolojileri denetimi raporu ve soruşturma raporu düzenleyecek.
     Yönetmelikle 26 Mart 1995 tarihli ve 22239 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan Dış Ticaret Kontrolörleri Kurulu Yönetmeliği yürürlükten kaldırıldı.
    
    
    

Bu haberi 273 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir