Ekonomi Bakanlığı Bakan Yardımcısı Sever: -"İnşallah bu yıl 152 milyar doların üzerinde ihracatı…

  • Yazı boyutu
Ekonomi Bakanlığı Bakan Yardımcısı Sever:
  -"İnşallah bu yıl 152 milyar doların üzerinde ihracatı…

Ekonomi Bakanlığı Bakan Yardımcısı Sever: -"İnşallah bu yıl 152 milyar doların üzerinde ihracatı yıl sonunda gerçekleştirmiş olmayı hedefliyoruz" -"Son dönemde Türkiye'de ihracat birim fiyatının 1,5 dolara yaklaştığını gözlemliyoruz. İnşallah önümüzdeki dönemde ihracat birim fiyatını 2,5-3 dolar seviyelerine çıkarmayı hedefliyoruz" -TİM Başkanı Büyükekşi: -"Bundan sonra her yeni bölgenin 2023 ihracat hedefi olacak" -"Eskiden ihracat için çalıştığımız firmalar 'Türk Malı' yazmamızı istemezlerdi. Şu anda 'Türk Malı' yazılmasını talep ediyorlar"

Ekonomi Bakanlığı Bakan Yardımcısı Mustafa Sever, "İnşallah bu yıl 152 milyar doların üzerinde ihracatı yıl sonunda gerçekleştirmiş olmayı hedefliyoruz" dedi.
     2. Ortadoğu ve Kuzey Afrika Bölgesel Ticaret Müşavirleri Toplantısı kapsamında 19 ülkenin ticaret müşavirleri ve 200'e yakın ihracatçı bir araya geldi.
     Etkinlik ile ilgili Ekonomi Bakanlığı Bakan Yardımcısı Mustafa Sever ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi bir basın toplantısı düzenledi.
     Sever, Ortadoğu ve Kuzey Afrika Bölgesi'nin, Türkiye'nin tarihi ve kültürel bağlarının güçlü olduğu, aynı zamanda dünyanın siyasi ve ekonomik anlamda en karmaşık, bununla birlikte ekonomik, siyasi ve ticari olarak dünyanın en önemli bölgelerinden biri olduğunu ifade etti.
     Ortadoğu ve Kuzey Afrika Bölgesi'nin 2,7 trilyon dolar ile dünya GSYİH'sınını yüzde 4,9'unu, 340 milyon nüfusu ile dünya nüfusunun yüzde 6,6'sını, toplam 1,5 trilyon dolar ile dünya mal ve hizmet ihracatının yüzde 6,6'sını, yaklaşık 1,3 trilyon dolar ile dünya mal ve hizmet ithalatının yüzde 5,9'unu oluşturduğuna dikkati çeken Sever, 2002 yılında ihracatta Kuzey Afrika ve Ortadoğu'nun payı yüzde 12 iken, 36 milyar dolarlık ihracatın 4,4 milyarının bu bölgeye yapıldığını hatırlattı.
     Sever, bölgeye 2011 sonunda ihracatın 31,5 milyar dolara, bölgenin ihracattaki payının da yüzde 23'e ulaştığını vurgulayarak, bu yılın ilk 11 ayında ise bölgenin ihracat içindeki payının yüzde 32'ye yükseldiğini söyledi.
     Geçen sene Ortadoğu ve Kuzey Afrika'ya ihracatın 2010 yılına göre yüzde 12 artışla 31,5 milyar dolara yükseldiğine dikkati çeken Sever, "Bu yılın ilk 11 ayında ise bölgeye ihracatımız yüzde 57'lik bir artışla 44,4 milyar dolara çıktı" dedi.
     Sever, 2011'de Ortadoğu ve Kuzey Afrika'dan ithalatın 2010 yılına göre yüzde 52 artışla 29,2 milyar dolar olduğunu belirterek, bu yılın ilk 11 ayında ise yüzde 12'lik artışla 30,2 milyar dolara ulaştığını bildirdi.
     Gerek müteahhitlik, gerek turizm gerekse yabancı yatırımlar alanında bölge ülkelerinin Türkiye için büyük öneme sahip olduklarını belirten Sever, "Dün gerçekleştirdiğimiz toplantının ve bugün işadamlarımızla düzenlenen organizasyonun Ortadoğu ve Kuzey Afrika ile ticari ilişkilerimize katkı sağlayacağından hiç kuşkumuz yok. Müşavirlerimiz ile 4 yıldır yaptığımız bu buluşmalara 2013'te de devam edeceğiz" diye konuştu.
     Sever, Orta Vadeli Programdaki 149 milyar dolarlık ihracat hedefini aşmak istediklerini belirterek, "İnşallah bu yıl 152 milyar doların üzerinde ihracatı da yıl sonunda gerçekleştirmiş olmayı hedefliyoruz" dedi.
     Ekonomi Bakanlığı olarak bölgedeki ticaret müşavirleri sayısını ve görev yapılan merkez sayısında artırdıklarına dikkati çeken Sever, Ortadoğu ve Körfez bölgesinde 16 olan ticaret müşaviri sayısının 33'e çıktığını bildirdi.
     Sever, 2002 yılında 84 olan ticaret müşaviri kadrosunu 250'ye çıkardıklarını belirterek, merkez sayısını da 160'a çıkardıklarını belirtti.
    
     -"İhracat birim fiyatı 2,5-3 dolar seviyelerine çıkarmayı hedefliyoruz"-
    
     Bir soru üzerine Türk Malı'na ilginin arttığını dile getiren Sever, şöyle konuştu:
     "İhracat artışının arkasında pazar çeşitlendirilmesi ve ürün çeşitlendirilmesi çalışmalarının çok çok önemli olduğu görüyoruz. Katma değeri yüksek, teknoloji yoğun üretimde kademeli olarak bir artış olduğunu görüyoruz. Son dönemde Türkiye'de ihracat birim fiyatının 1,5 dolara yaklaştığını gözlemliyoruz. İnşallah önümüzdeki dönemde ihracat birim fiyatı 2,5-3 dolar seviyelerine çıkarmayı hedefliyoruz. "
     Sever, her bir bölgeyle senede bir yaptıkları ticaret müşavirleri toplantısını senede ikiye çıkarmayı düşündüklerini söyledi.
    
     -"Her yeni bölgenin 2023 ihracat hedefi olacak"-
    
     TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi de etkinliğin, Türkiye'nin ihracat vizyonuna ve yeni pazarlar bulma stratejisine katkı sağladığını belirterek, Türkiye'de önemli bir takım çalışması olduğunu söyledi.
     Örneğin, Afrika'da yeni açılan her büyükelçiliğin arkasından Türk Hava Yolları'nın o ülkeye yeni bir hat açtığını belirten Büyükekşi, ihracatçılar olarak her açılan hatta ilk 3 ay içerisinde bir ticaret heyeti götürdüklerini anlattı.
     Avrupa'da büyük bir kriz yaşanırken, dünya çeşitli sorunlarla uğraşırken Türkiye'nin ihracatında büyük gelişmeler yaşandığının altını çizen Büyükekşi, kurulan ülke masaları ile hem ülkelerin yatırım ortamlarının iyileştirileceğini hem de Türkiye'nin o ülkelere ihracatını artıracağını bildirdi.
     Büyükekşi, Bundan sonra yapılacak ticaret müşavirleri toplantısında ticaret müşavirleri ile ihracatçıları daha fazla biraraya getirerek Türkiye'nin ihracatına daha fazla katkı sağlamak istediklerini belirterek, "Bundan sonra her yeni bölgenin 2023 ihracat hedefi olacak" dedi.
     Mehmet Büyükekşi, ülke masaları ile birlikte 2023 yılı 500 milyar dolarlık ihracat hedefini daha şeffaf hale getirmek için bir çalışma yapacaklarını belirterek, bölgelerin ve ülkelerin ihracat hedeflerinin ne olacağını belirleyeceklerini ifade etti.
    
     -"Ürünlere 'Türk Malı' yazılması isteniyor"-
    
     Türk ihracatçısının risk alma konusunda bir çok ülke ihracatçısına göre gözü kara olduğunu vurgulayan Büyükekşi, Irak, İran gibi ülkelerde halen Türk ihracatçılarının iş yapabildiğini söyledi.
     Son 10 yılda Türkiye'nin Kuzey Afrika ve Ortadoğu ülkelerinde yaşam standardıyla, ekonomik iyileştirmeyle birlikte rol model olduğunu belirten Büyükekşi, "Türk dizilerinin hayatı etkileyecek düzeye gelmesi ve Türk mallarına olan talebe büyük bir ilgi arttı" dedi.
     Büyükekşi, 2013 yılında Eximbank'ın 2,5 milyar dolarlık ülke alıcı kredisi limiti koyduğunu ifade ederek, Türkiye'nin eski Türkiye olmadığını komşularına yardım ettiğini söyledi.
     Türk mallarına olan ilginin arttığını dile getiren Büyükekşi, "1980 ve 1990'lı yıllardaki Türkiye'deki yabancı hayranlığı şimdi tersine döndü. Eskiden ihracat için çalıştığımız firmalar 'Türk Malı' yazmamızı istemezlerdi. Şu anda 'Türk Malı' yazılmasını talep ediyorlar. Çin'de bazı mallar hem markalarıyla hem de 'Türk Malı' yazılarak taklit ediliyor" diye konuştu.
    
    
    

Bu haberi 180 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir