Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, soruları yanıtladı: -"(Dış ticaret açığı) Moralleri bozacak bir…

  • Yazı boyutu
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, soruları yanıtladı:
  -"(Dış ticaret açığı) Moralleri bozacak bir…

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, soruları yanıtladı: -"(Dış ticaret açığı) Moralleri bozacak bir gelişme söz konusu değildir" -"Gelmiş olduğumuz seviye ve bugün açıklanan rakamlar 2012'yi iyi bir şekilde bitirdiğimizi ve 2013'e de çok iyi bir şekilde başladığımızın önemli bir göstergesidir"

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, bugün açıklanan dış ticaret açığı verilerine ilişkin, "Moralleri bozacak bir gelişme söz konusu değildir" dedi.
     Çağlayan, Uluslararası Yatırımcılar Derneği'nin (YASED) 32. Olağan Genel Kurul Toplantısı'nın ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.
     Bir gazetecinin, "Dış ticaret açığı beklentilerin üstünde geldi. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz-" sorusuna Çağlayan, bazı mevsimsel etkilerin gözden kaçırılmaması gerektiğini belirterek, "Gelmiş olduğumuz seviye ve bugün açıklanan rakamlar 2012'yi iyi bir şekilde bitirdiğimizi ve 2013'e de çok iyi bir şekilde başladığımızın önemli bir göstergesidir. En yüksek Ocak ayı ihracatını yapmış bulunuyoruz. Rekorla başladık inşallah rekorla bitireceğiz" cevabını verdi.
     Dış ticarette, Ocak ayı ihracatının önemli bir artışla 11,5 milyar dolara ulaşırken, ithalatta da yükselme olduğunu ifade eden Çağlayan, "Bunlar önümüzdeki dönem içinde bizi endişeye sevk edecek şekilde olmayacaktır. OVP hedeflerimiz çok net bellidir. Zaman içinde yaşanan dış ticaret açığındaki gelişim ve değişimde Türkiye'nin olumlu bir şekilde seyredeceğini düşünüyorum. Moralleri bozacak bir gelişme söz konusu değildir. İhracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 61,2 olmuştur. Geçen yılın ocak ayında bu rakam yüzde 59,2 idi. Ocak ayında 220 ülke ve bölgeye ihracat yapılması son derece önemli. 79 ilimizin Ocak ayında ihracat yapması son derece önemli" diye konuştu.
     Bakan Çağlayan, "Otomotiv sektöründe ihracatın gerileme göstermesine ilişkin soruya da "Otomotiv sektörünün en büyük pazarı Avrupa. Şu anda Avrupa'nın ekonomik şartlarında iyiye gidişin görülemediği bir ortamda, sıkıntıyla karşı karşıya kaldığını sizlerle paylaşmak isterim. Otomotiv sektörümüzde yeni teşvik sistemiyle beraber gerek maliyet gerek üretimde katkı sağlayacaktır. Mutlaka pazar çeşitlendirilmesinin gerçekleştirilmesidir" karşılığını verdi.
    
     -"Yerli otomobil yapımına bu kadar yaklaştığımızı görmemiştim"-
    
     Teşvik sisteminin son açıklanan kararnamesinin çok ciddi kabul gördüğünü anlatan Çağlayan, "Otomotiv sektörü beklentilerinin çok üstünde bir teşvik sistemi ile karşılaştı. Yerli otomobil konusuyla ilgili çalışmalar devam ediyor. Ben hiçbir zaman bir yerli otomobil yapımına bu kadar yaklaştığımızı görmemiştim" diye konuştu.
     Zafer Çağlayan, otomobilin adının "Ali", "Veli" olmasının önemli olmadığını dile getirerek, "Türkiye'deki yerlilik oranının yüksek olduğu ve o araç yapılıp dünyada söylendiğinde Türkiye'nin akla geldiği, Türkiye denildiğinde o aracın akla geldiği bir yapıyı oluşturmaktır. Buna her geçen gün daha da yaklaşıyoruz" dedi.
     Cenevre'deki fuar ziyaretinde görüşmeler yapacaklarını ifade eden Çağlayan, "Yerli otomobil konusunda binek otomobilde bir plan hedeflemişken, buna ilave olarak hafif ticari araçlarda bunu gerçekleştirebileceğimizi görüyoruz. Hem binek hem hafif ticari araçta önemli yapılanmayı hep beraber göreceğiz" diye konuştu.
    
    
    

Bu haberi 143 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir