Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan: "(Bankaların işlem maliyetlerine yönelik) Bu konuda bazı…

  • Yazı boyutu
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan:
  "(Bankaların işlem maliyetlerine yönelik) Bu konuda bazı…

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan: "(Bankaların işlem maliyetlerine yönelik) Bu konuda bazı bankalarımız maalesef bir ahlaki bozukluk içindeler" -"(Taksicilere) Bir babayiğit arıyoruz. İnşallah bir babayiğit çıksın da yerli otomobil yapsın, sizler de kendi arabanıza binin havanızı atın diye uğraşıyoruz" -"Bankalar ne kadar kredilerini ucuzlatırlarsa o kadar önemli olacak, Halk Bankası'nı biraz örnek alsınlar"

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, bankaların işlem maliyetlerine yönelik yaptığı değerlendirmede, bazı bankaların ahlaki bozukluk içinde olduklarını belirtti.
     Bakan Çağlayan, cuma namazı çıkışı, camii yakınındaki bir taksi durağına giderek, durak çalışanları ile bir süre sohbet etti.
     Sohbette mazot ve yakıt fiyatlarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan çağlayan esnafın kendisi için önemli olduğunu dile getirdi.
     Esnafın başları üstünde yeri olduğuna işaret eden Çağlayan, kendilerinin esnafa sunduğu ayrıcalıkları şu cümlelerle anlattı:
     "Esnafta bu dönemde yapılan destek hiç bir dönemde yapılmadı. Gerek verdiğimiz krediler, gerek faizler... Bugün biz esnafa yüzde 5 faizle kredi kullandırıyoruz. Halk Bankası'ndan kredi aldığınız zaman yüzde 5 faiz... Devlet kendisi bile yüzde 6,5 yüzde 7 yüzde 8 faizle borçlanıyor.
     Sonuçta şunu söyleyeyim, Türkiye büyüdükçe, iyi noktaya geldikçe bunlar size, vatandaşa dönecek. Sizlerin araç alımı konusunda, ben sanayi ticaret bakanıyken, sizlerle ilgili bir takım çalışmalarımız olmuştu. Keşke imkanlar olsa, her şey yapılabilse ama imkanlar iyi olmaya doğru gidiyor."
     Türkiye'de her geçen gün şartların biraz daha iyileştiğini dile getiren Bakan Çağlayan, "Şimdi şartlar iyi mi derseniz, geldiğimiz nokta önemli ama daha gidecek çok yolumuz var, 2023 yılında Türkiye'nin gelir seviyesini daha da artıracağız" dedi.
     Bakan Çağlayan taksi durağı çalışanlarına, otomotiv sektörüne ilişkin yapılan düzenlemeler ve destekler hakkında bilgiler vererek, "Bir babayiğit arıyoruz. İnşallah bir babayiğit çıksın da yerli otomobil yapsın sizler de kendi arabanıza binin havanızı atın diye uğraşıyoruz" dedi.
     Taksi durağı çalışanları, Zafer Çağlayan'dan korsan taksiler, akaryakıt ve ÖTV konusunda yardım istedi.
     Çalışanların isteklerine Bakan Çağlayan şu yanıtı verdi:
     "Başbakanımızın bir sözü var, 'ne aldatılan olacağız, ne aldatan olacağız'. Yapamayacağımız şeyin sözünü vermeyiz. Geçen seçimler bunun en büyük ispatı. Şimdi yapılan anketler gösteriyor ki oylarımız yüzde 54-55'lere dayanmış ama biz bunu yeterli görmüyoruz.
     Korsan konusuna gelince, onlara resmi korsan demeyin, onlara hırsız deyin. Bu kesinlikle hırsızlıktır. Emniyet güçlerimizin, gerekli kurumların alması gereken tedbirlerin yanı sıra siz de bu konuda mutlak surette şikayet mekanizmasını geliştirmelisiniz. Diğer ÖTV ve vergi konularında ise, inşallah daha az verginin alınacağı günleri de görürüz. Devlet vergiyi almak zorunda, hastane yapacak, yol yapacak, yapacakta yapacak... "
     Bakan Çağlayan, herkesin vergi kapsamına girmesi ve kayıt dışılığın önüne geçilmesi durumunda vatandaşın vergi yükünün azalacağına şunları kaydetti:
     "Öyle vergiler var ki, vatandaş bu konuda haklı, en zengin adamla en gariban adam aynı vergiyi ödüyor. İçtiğiniz sigaradan ki içiyorsanız Allah kurtarsın, aldığınız benzine kadar... Sebebi geniş bir vergi ağı sistemi kuramamamız. Ama şimdi vergiyi genişletip, korsanlarla mücadele ettiğimiz takdirde sizlerin üzerinde vergi yükü azalacak"
    
     -"Halk Bankası'nı örnek alsınlar"-
    
     Bakan Çağlayan gazetecilerin sorduğu, bankaların işlem maliyetlerine yönelik soruya da şu cevabı verdi:
     "Özel sektörde yaşanan olumlu gelişmeler göz önüne alındığında, bankacılık sisteminin de özel sektörün, esnafın, işçinin, köylünün yanında olması lazım. Türk bankacılık sisteminin giderek sistemde normalleştiğini görüyoruz. Ama yetmez. Mutlak surette bankacılık sektörünün, esnafa, köylüye, iş adamlarına ucuz krediler kullandırması gerekiyor.
     İşlem maliyetlerini mutlaka bu şekilde abartılmış şekilde değil, daha basite indirgemesi gerekiyor. Öyle bankalar işlem maliyeti alıyor ki, buradan taksiye binip, havale yapmış olduğunuz yere taksiyle gitseniz, size bankanın elektronik ortamda almış olduğu ücretin daha ucuzuna gidersiniz.
     Bu konuda bazı bankalarımız maalesef bir ahlaki bozukluk içindeler. Tabi bunu yapanlar için söylüyorum. Ümit ediyorum, düzelecekler.
     Yeni yatırım yapacak KOBİ'lerin, esnafın, taksicinin taksisini yenilemesi gibi konularda, bankalar ne kadar kredilerini ucuzlatırlarsa o kadar önemli olacak, Halk Bankası'nı biraz örnek alsınlar."
    
    
    

Bu haberi 133 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir