Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan: "Teşvik sisteminin tam devreye girmesiyle, önümüzdeki yıllarda…

  • Yazı boyutu
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan:
  "Teşvik sisteminin tam devreye girmesiyle, önümüzdeki
  yıllarda…

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan: "Teşvik sisteminin tam devreye girmesiyle, önümüzdeki yıllarda yapılacak yatırımlarla artık Türkiye'de cari açığı konuşulan bir konu olmaktan çıkaracağız" -"Cari açıkta yaşanan düşüş bizi yanıltmadı. Bu rakamları daha düşük yaşayabilirdik. Ama bizim elimizi kolumuzu bağlayan paritedir. Avro-dolar paritesindeki her bir yüzde 10'luk düşüş, ihracatımızı yüzde 4,5 azaltıyor"

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, teşvik sisteminin tam devreye girmesiyle, önümüzdeki yıllarda yapılacak yatırımlarla artık Türkiye'de cari açığın konuşulan bir konu olmaktan çıkacağını kaydetti.
     Çağlayan, GE'nin Türkiye'deki yatırım kararlarına ilişkin düzenlenen toplantı sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtladı.
     Açıklanan cari açık verilerine ilişkin Çağlayan, şu değerlendirmeyi yaptı:
     "Cari açığın belini bükeceğiz, Türkiye'de cari açığı konuşulan bir konu olmaktan çıkaracağız demiştik. Teşvik sisteminin tam devreye girmesiyle, önümüzdeki yıllarda yapılacak yatırımlarla artık Türkiye'de cari açığı konuşulan bir konu olmaktan çıkaracağız. Bunlar iddialı cümleler gibi gelebilir, ama geçen senenin aynı ayına göre şu anda 2,7 milyar dolarlık bir azalış son derece önemlidir. Nisan ayı cari açık rakamı bize bu konuda umutlarımızın, almış olduğumuz tedbirlerin, yapmış olduğumuz çalışmaların bir kez daha doğru olduğunu ortaya koyuyor."
     Bu yıl ilk 5 aylık ihracatın 60 milyar dolar olduğunu hatırlatan Çağlayan, "Son 12 aylık ihracatımızın 140 milyar doların üstüne çıkması ve diğer veriler öncü göstergelerdir. Diğer taraftan, ithalatımızın azalması da aldığımız ve alacağımız tedbirlerle, yatırımlarla daha fazla düşerek devam edecek. Cari açık konusu, geçenlerde dünyanın çok önemli değerlendirme yapan ekonomistlerinin de ortaya koymuş olduğu ifadelerde olduğu gibi, Türkiye'de gündemden düşmüştür. Ama bu konuyu kalıcı hale getirmek zorundayız" şeklinde konuştu.
    
     -7,7 milyar dolarlık düşüş...-
    
     Bakan Çağlayan, ilk 4 ayda geçen senenin aynı dönemine göre yaşanan 7,7 milyar dolarlık düşüşe ilişkin ise şunları kaydetti:
     "Bu düşüş bizi yanıltmadı. Rakamlar konusunda bir iddiamız ve kehanetimiz olmasa da cari açığın geçen yıl gibi olmayacağını ve bu yıl konunun, cari açık meselesinin bir sorun olarak gündemden düşeceğini hep ifade ettim. Bu konuda dünyadaki gelişmeler çok önemli. Enerji, petrol ve emtia fiyatlarının düşüyor olması son derece önemli. Biz dış ticarette 105 milyar dolarlık açık verdik. Bu açığın 54,1 milyar doları sadece enerji ithalatıydı. Sadece gideri azaltmakla cari açık sorununu çözemeyiz. Geliri de artırmak gerekiyor. İşin en iyi tarafı, bizim orta vadede koyduğumuz hedeflerde, şu an herhangi bir çelişki ortamında olmamamız."
     Açıklanan rakamların aslında çok daha düşük yaşanabileceğine işaret eden Çağlayan, şöyle devam etti:
     "Avro Dolar paritesi bizim elimizi kolumuzu bağladı. İhracatımızın yarısını avro, yarısını dolar olarak yapıyoruz. Ama uluslararası istatistikler gereği, dolara çevirirken kazık yiyoruz... Çünkü, 1 avro parite 1,25 ise ayrı bir değer yazılıyor, 1 avronun karşılığı 1,35 ise ayrı bir değer yazılıyor. Oysa bizim ihracatımız avro... Bu noktada paritedeki her bir yüzde 10'luk düşüş, ihracatımızı yüzde 4,5 azaltıyor. Diyelim ki 1 milyar avro ihracat yaptığınızda, eğer o gün parite 1,35 ise karşılığına 1 milyar 350 milyon dolar yazıyorsunuz. Eğer parite 1,25 seviyesinde ise 1 milyar avroya bu sefer 1 milyar 250 milyon dolar yazıyorsunuz. Arada 100 milyon dolarlık bir azalma var. Bizim istatistiklerimize geçerken de azalma olarak geçiyor. Bu da etkenlerden biri, fakat sonuç olarak biz orta vadeli program hedefimizde belirttiğimiz dış ticaret verilerine, cari açığa ve ihracat rakamlarına ümit ediyorum ki aynen o değerler şeklinde yaklaşacağız. Bugün elde ettiğimiz, gelmiş olduğumuz seviye son derece önemli."
    
    
    

Bu haberi 150 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir