Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan: -"Herkes Türkiye'nin böylesine bir krizde bu başarıyı nasıl…

  • Yazı boyutu
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan:
  -"Herkes Türkiye'nin böylesine bir krizde bu başarıyı nasıl…

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan: -"Herkes Türkiye'nin böylesine bir krizde bu başarıyı nasıl gerçekleştirdiğini soruyor. Biz her zaman için küresel bir krizin küresel iş birliğiyle çözüleceği anlayışı içerisindeyiz" -"Türkiye, inşaat malzemelerinde dünyanın 7. ihracatçısı konumundadır. Türk müteahhitlik sektörü, 6 bin 500'den fazla proje ile 211 milyar dolarlık taahhüt gerçekleştirerek Çin'den sonra dünyanın 2.'si olmuştur"

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye'nin küresel krizden alnı açık başı dik çıkan ülkelerden biri olduğunu belirterek, "Herkes Türkiye'nin böylesine bir krizde bu başarıyı nasıl gerçekleştirdiğini soruyor. Biz her zaman için küresel bir krizin küresel iş birliğiyle çözüleceği anlayışı içerisindeyiz" dedi.
     Çağlayan, "Türkiye Dünya Ticaret Köprüsü 2012 İkili İş Görüşmeleri"nin açılış programında yaptığı konuşmada, Türkiye'de dünya dış ticaret köprülerinin önemli bir aşamasının gerçekleştirildiğini belirterek, 1314 masada yurt dışı ve yurt içinden gelen 5 bine yakın katılımcının, 25 binden fazla iş görüşmesi yapacağını kaydetti.
     Dünyanın hiçbir yerinde rastlanamayacak bir organizasyon için emeği geçen herkesi gönülden tebrik ettiğini ifade eden Çağlayan, "Bu organizasyon, dünyada küresel krizin hala şiddetini devam ettirdiği bir ortamda, Türkiye'ye 130 ülkeden gelen inşaat, mobilya, ev tekstili sektöründe alacı ve satıcıları bir araya getirdi" diye konuştu.
     Mevlana'nın "Aynı dili kullananlar değil, aynı duyguyu paylaşanlar daha iyi anlaşır" sözünü anımsatarak, şunları söyledi:
     "Burada birbirinden farklı ülkeler, ırklar var ama ortak bir duygu, ortak bir dil var ki ticaret ve ekonomidir. Türkiye'nin çok önemli bir ticari buluşmaya ev sahipliği yapması son derece önemli bir gelişmedir. WEF toplantısı Türkiye'nin en önemli şehirlerinden İstanbul'da gerçekleştirildi. İstanbul'da birçok daha toplantı yapılacak ve önemli iş ortaklıkları sağlanacaktır. İstanbul finans merkezi olma yolunda ilerlerken aslında dünyanın önemli bir ticaret köprüsüdür. Bu köprüyü sadece ticaretin mal alışverişinin yapıldığı köprü olarak görmüyorum. Ben bu köprüyü, sevgi, gönül ve muhabbet köprüsü olarak görüyorum. Bu buluşmada, 130 ülkenin birleştirilmesi ve 25 binden fazla iş görüşmesiyle ülkelere yoğun destek ve katkı verecek. Şükürler olsun ülkemiz küresel krizden alnı açık başı dik çıkan ülkelerden biri. Herkes Türkiye'nin böylesine bir krizde bu başarıyı nasıl gerçekleştirdiğini soruyor. Biz her zaman için küresel bir krizin küresel iş birliğiyle çözüleceği anlayışı içerisindeyiz. Burada önemli işbirliği gerçekleştiriyoruz. Sektörlerinde dünyanın önemli ülkelerden gelenler ticareti ihracatı gerçekleştirenlerle beraber alışverişe başlamışlar."
    
     -"Bu organizasyon dünyaya örnek olacak"-
    
     Çağlayan, etkinliğin başarılı olduğunu anlatarak, şöyle devam etti:
     "Böyle bir etkinliğin, dünyanın hiçbir yerinde kamu özel ortaklığında yapıldığını hiç görmedim. Bu organizasyon tüm dünyaya örnek olacak. Küresel kriz ortamında herkes için önemli bir çalışma alanı olacaktır. Türkiye'nin başarılı olduğu sektörlerde katılımcılar bir araya geliyor. İnşaat malzemesi sektörü, geçen yıl Türkiye'nin 20 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdiği bir sektördür. Türkiye, inşaat malzemelerinde dünyanın 7. ihracatçısı konumundadır. Türk müteahhitlik sektörü, 6 bin 500'den fazla proje ile 211 milyar dolarlık taahhüt gerçekleştirerek Çin'den sonra dünyanın 2.'si olmuştur. Aynı başarıyı mobilya ve ev sektöründe de gerçekleştiriyoruz. Türkiyen mobilya ihracatında 2 milyar dolara doğru hızla yolan alan bir sektöre sahip. Ev tekstilinde ise dünyanın 4.'sü olarak yaklaşık 3 milyar dolarlık ihracatı gerçekleştirmiş durumdadır. Ümit ediyorum ki böylesine önemli bir üretime, ihracata sahip olan sektörlerimizin tüm dünyadan gelenlerle aynı dili konuşmasa bile aynı duyguyu paylaşan insanlar bu ortak pazarda dünya ekonomisine katkılar verecektir."
    
    
    

Bu haberi 161 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir