Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan: -"Aeon firması, yılda 50 milyar dolarlık alım gerçekleştiriyor.…

  • Yazı boyutu
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan:
  -"Aeon firması, yılda 50 milyar dolarlık alım gerçekleştiriyor.…

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan: -"Aeon firması, yılda 50 milyar dolarlık alım gerçekleştiriyor. Tekstil ve mobilyadan tutun sebze meyveye kadar alım yapıyor. Japonya seyahatinde Aeon ile yine görüşme yapacağız" -"Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi'nin kendi petrol ürünlerini Türkiye'ye gönderme ve işlenmiş olarak geri alma gibi talepleri var. Bu noktada yetki Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'ndadır. Kuzey Irak'tan petrol sevkıyatının yapılmasında engel yoktur"

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, "Aeon firması, yılda 50 milyar dolarlık alım gerçekleştiriyor. Tekstil ve mobilyadan tutun sebze meyveye kadar alım yapıyor. Japonya seyahatinde Aeon ile yine görüşme yapacağız" dedi.
     Çağlayan, Türkiye Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı ile Befesa arasında alınan yeni yatırım kararına ilişkin düzenlenen basın toplantısında soruları yanıtladı.
     Bir gazetecinin, "Befesa'nın yatırımının 300 milyon dolara çıkabileceğini söylediniz. İleride bir kapasite artışı mı olacak-" sorusu üzerine Çağlayan, "Türkiye ile ilgili yatırım Adana ve Tire ile başlayacak. Bunun ileride bir kapasite artışına gidileceği, ayrıca alüminyum araştırmalarına gitmesiyle 300 milyon dolara kadar çıkarabileceğini ifade etmek istedim. Yıllarını organize sanayi bölgelerinde geçirmiş birisi olarak geri kazanımın ne olduğunu bilen biri olarak Türkiye bu konuda çok nettir. Sanayicinin keyfi davranışı söz konusu değildir. Geri kazanım, bir koyundan iki post çıkartma hadisesidir" diye konuştu.
     Çağlayan, Türkiye'deki yatırım keyfini tattıkça, Befesa'nın başka organize sanayi bölgelerine de gideceğini belirterek, "Befesa, sadece bu yatırım ile değil, üst şirketiyle ilgili yatırım fırsatı sağlayacaktır" dedi.
     Japonya gezisinde nükleer yatırım ile görüşmelerin yapılıp yapılmayacağına ilişkin soruya Çağlayan, şunları kaydetti:
     "Japonya'da farklı alanlarda farklı şirketlerle gerçekleştireceğiz. Japon firmaların ilgi ve alakasının her geçen gün arttığını görüyoruz. Nükleer santral konusundaki sistemle ilgili çalışmalar devam ediyor. Bu konuda kapımız herkese açıktır. Bu konuda görüşeceğimiz firmalar da olacak. Japon market sektöründe olan bir şirket var. Bu şirket ile geçen sene yaptığımız seyahatte CEO'su ile çok yakın arkadaş olduk. Aeon firması, yılda 50 milyar dolarlık alım gerçekleştiriyor. Tekstil mobilyadan tutun sebze meyveye kadar alım yapıyor. Japonya seyahatinde Aeon ile yine görüşme yapacağız. Bu gezide Japon tarafından gelen öneriyle serbest ticaret anlaşmalarıyla ilgili önemli bir adım atacağız. Bu son derece önemli bir anlaşma olacak. Japonya ile serbest ticaret anlaşmasıyla müzakereleriyle önemli bir hamle olacak. Mersin'in Singapur'dan bir eksiği yok. İzmir'in fazlası var, eksiği yok. Dünyanın ilk 10 büyük konteyner limanı yapma konusunda aldığımız karar çerçevesinde önemli ticaret aktarım merkezileri haline geleceğiz. Bir taraftan Singapur'daki limanı inceleceğiz."
    
     -"Petrol sevkıyatının yapılmasında engel yok"-
    
     Irak Kürt Bölgesel Yönetimi ve merkez yönetim arasındaki petrol sorununa ilişkin soruya Çağlayan, "Bizim Irak'a bakışımız belli. Türkiye olarak tek bir devlet olarak gördüğümüzü ifade ettik. Irak'ın tekliği bölünmez bütünlüğü Türkiye tarafından vurgulanmıştır. Türkiye'nin menfaatlerini gerektiren her noktada çalışmalarını devam ettirecek. Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi'nin kendi petrol ürünlerini Türkiye'ye gönderme ve işlenmiş olarak geri alma gibi talepleri var. Bu noktada yetki Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'ndadır. Kuzey Irak'tan petrol sevkıyatının yapılmasında engel yoktur" diye konuştu.
     Yeni teşvik sisteminin meyvelerini ne zaman alınmaya başlayacağı sorusu üzerine Çağlayan, "Çantamızda çok şey var. Bunları zamanı geldiğinde açıklayacağız. Türkiye'ye olan yatırım temaslarının meyvelerini birer birer almaya başlıyoruz.
     Bir gazetecinin, öncelikle hangi ülkelere ihracat yapılmasının planlandığını sorması üzerine Befesa Yönetim Kurulu Başkanı Javier Molina Montes, "Biz öncelikle AB'ye ihracat yapmak istiyoruz. Belçika, Fransa gibi ülkelere... Uzakdoğu'da Çin, Kore ve Hindistan'a ihracat yapmayı planlıyoruz" dedi.
     "Alüminyum yatırımına ne zaman başlanacak-" sorusu üzerine Montes, Türkiye'de alüminyum pazarını araştırdıklarını belirterek, "Bu araştırmanın sonucu pozitif olursa alüminyum sektöründe yeni yatırım yapma kararı alabiliriz. Çelik tozunun tedarikinde ise hükümetinizin çok kesin bir yönetmeliği var. Bence bütün tedarikçiler ve üreticiler atıklarını dönüştürmek zorundadır. Artık toprağa gömme yoluyla bertaraf olmayacaktır. Bu şekilde biz üreticilerle görüşmelere başladık. Hem kısa hem uzun vadede tedarikimiz güvence altında" diye konuştu.
     Befesa'nın Adana'daki işçilerin grev kararına ilişkin sorusuna Montes, "Bu konuyla ilgili bilgim yok, bana bilgi aktarılmadı. Sendikacılarla tesisteki gelişmelerle ilgili olarak görüşmeler yaptık. Ama grev kararı konusunda benim bilgim yok" dedi.
    
    
    

Bu haberi 149 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir