Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan: -"Küresel krizlerin çözümü küresel işbirliği ile olur. Dünyanın…

  • Yazı boyutu
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan:
  -"Küresel krizlerin çözümü küresel işbirliği ile olur.
  Dünyanın…

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan: -"Küresel krizlerin çözümü küresel işbirliği ile olur. Dünyanın birçok ülkesi merakla, dikkatle bugün burada yapılacak görüşmeleri ve bu görüşmede çıkacak işbirlikleri bekliyor" -"Zor günlerin, zor bölgelerin, zor ülkelerin insanıyız. Türk firmaları o nedenle Afganistan'dadır, o nedenle Irak'tadır, Libya'dadır ve dünyanın diğer ülkelerindedir"

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, küresel krizlerin çözümünün küresel işbirliği ile olacağını belirterek, "Dünyanın birçok ülkesi merakla, dikkatle bugün burada yapılacak görüşmeleri ve bu görüşmede çıkacak işbirlikleri merakla bekliyor" dedi.
     "Irak'ta Türk-Japon İşbirliği Formu-Müteahhitlik ve Enerji Pazarı" konulu toplantıda konuşan Bakan Çağlayan, "Doğru zamanda, doğru tarafta, doğru insanların bir araya geldiği yani 3 doğrunun bir arada olduğu tarihi bir programa tanıklık ediyoruz" dedi.
     Japonya'nın dünyanın 3. büyük ekonomisi olduğunu hatırlatan Çağlayan, "Aramızda mesafe uzak ama aradaki gönül mesafesi son derece yakın ve dikkate değerdir. Irak ise bizim için adeta ikinci evimiz. Diğer taraftan Türkiye son 9 yılda dünya ekonomisinde gösterdiği son derece önemli performans ile adeta dünyada yaptıkları parmakla gösterilen önemli bir başarı hikayesine sahip bir ülke" şeklinde konuştu.
     Çağlayan, küresel krizin halen yaşandığı bir dönemden geçildiğini söyleyerek, konuşmasına şöyle devam etti:
     "Küresel krizlerin çözümü küresel işbirliği ile olur. Bunu 27 yıllık eski bir sanayici olarak söylüyorum. Küresel işbirliklerinin ne kadar önemli olduğunu bizzat yaşamış biri olarak ifade ediyorum. Birlik ve beraberlik içinde üçüncü ülkelerde yapmanın dünyada son derece yeni olduğu, ama ülkemizin son derece önem aksettirdiği, önem atfettiği işbirliğini bugün İstanbul'da yapmak son derece önemli. Dünyanın birçok ülkesi merakla, dikkatle bugün burada yapılacak görüşmeleri ve bu görüşmede çıkacak işbirlikleri merakla bekliyor.
     Avrupa'nın küçüldüğü, Brezilya'nın sadece binde 8 büyüyebildiği, ABD'nin yüzde 2 büyüdüğü bir ortamda Türkiye yüzde 3,2 büyüdü. 2011 yılında yüzde 8,5 büyüme performansı ile dünyanın en hızlı büyüyen ekonomileri arasında çok yüksek sıralarda yer alırken, bunu ihracatı ile gerçekleştiren bir ülke oldu. Bugün Japonya'daki dış ticaret rakamları 1,6 trilyon dolar. Türkiye ve Japonya'nın dış ticareti 2 trilyon dolara ulaştı. İki ülkenin milli gelirleri yaklaşık 6,5-7 trilyon dolara yaklaşan bir hacme sahip. Irak son derece başarılı. Biz inanıyor ve destekliyoruz. Irak'ın tekliğinden ve bütünlüğünden yana olduğumuzu ifade etmeliyiz. Irak çeşitli inanç gruplarının birlikte kardeşçe yaşayacağı bir ülke olacaktır.
     Irak Orta Doğu'da 100 milyar doları geçen bütçesiyle Suudi Arabistan'dan sonra bölgenin ikinci büyük ülkesidir. Önümüzdeki üç yılda Irak'ın petrol ihracatı 140 milyar doları geçecek. Bu Irak ekonomisinin Japonya ve Türk iş adamları için nasıl fırsatlar sunacağını göstermektedir. Biz Irak'a bakarken, başka ülkelerin baktığı gibi bakmıyoruz. Biz Orta Doğu'ya, Kuzey Afrika'ya batılı ülkelerin baktığı gibi bakmıyoruz. Birçok ülkenin bu bölgede toprağın altına değil, Türkiye olarak toprağın üstüne bakıyoruz."
    
     -"Irak'a 13 milyar dolarlık proje gerçekleştirdik"-
    
     Irak'ın gelecekte sadece petrol ihracatçısı bir ülke olmayacağını, hizmet ticareti oyuncusu, sanayici bir kimliğe kavuşan bir ülke olacağına dikkati çeken Çağlayan, Irak'a yapılan yabancı yatırımların yüzde 35'inin Türkiye tarafından yapıldığını belirtti.
     Çağlayan, "Zor günlerin, zor bölgelerin, zor ülkelerin insanıyız. Türk firmaları o nedenle Afganistan'dadır, o nedenle Irak'tadır, Libya'dadır ve dünyanın diğer ülkelerindedir. Türk firmaları Irak'ta yaklaşık 13 milyar dolara yakın proje gerçekleştirdiler. Irak bize ırak değil. Türkiye iş adamları sayesinde Japonya'da Irak'a ırak olmayacak" şeklinde konuştu.
     Türk müteahhitlik sektöründe Türk firmalarının 92 ülkede, 6 bin 559 proje ile 215 milyar dolarlık proje gerçekleştirdiklerini belirten Çağlayan, dünyanın en büyük alt yapı üst yapı işlerini yapan, Türkleri başarı ile temsil eden firmalarla övündüklerinin söyledi.
     Çağlayan, sabahleyin özel görüşmede Mitsubishi CEO'suna Japon firmalarının Türkiye'ye yatırımda biraz cimri davrandıklarını ve Türkiye'ye az yatırım yaparak çok şey kaybettiklerini söylediğini ifade ederek, "Dostlarıma sadece Türkiye'nin 75 milyonluk nüfusuna ve 29 yaş ortalamasına bakılırsa bu bakış eksik olur, yanlış olur dedim" diye konuştu.
     İki gün sürecek toplantıya Türkiye'den 111 firma ve yaklaşık 197 katılımcı ile, Japonya'nın ise 8 firma ve 156 katılımcının yer alacağını söyleyen Çağlayan, konuşmasının ardından Japonya'nın Irak'ın yeniden yapılanmasından sorumlu Büyükelçisi Mitsio Sakab'a bir hediye sundu.
    
    
    

Bu haberi 149 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir