Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan: -"Avro Bölgesi'ndeki 17 ülkenin 10 tanesi önümüzdeki 5 yılda,…

  • Yazı boyutu
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan:
  -"Avro Bölgesi'ndeki 17 ülkenin 10 tanesi önümüzdeki 5 yılda,…

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan: -"Avro Bölgesi'ndeki 17 ülkenin 10 tanesi önümüzdeki 5 yılda, hatta 10 yılda bile 2008 öncesi döneme dönemeyecekler"

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, "Avro Bölgesi'ndeki 17 ülkenin 10 tanesi önümüzdeki 5 yılda hatta 10 yılda bile 2008 öncesi döneme dönemeyecekler" dedi.
     Çağlayan, İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri'nin (İMMİB) "İhracat Yıldızları Ödül Töreni"nde, global kriz ortamında Türkiye'de destan yazıldığını, tüm dünyanın Türkiye'nin başarı hikayesini anlattığını ifade etti.
     Dünyanın yaşadığı krizin ayrıntılarından bahseden Bakan Çağlayan, "İhracatımızı yaptığımız Avrupa, bilhassa Avro Bölgesi'ndeki 17 ülkenin 10 tanesi önümüzdeki 5 yılda hatta 10 yılda bile 2008 öncesi döneme dönemeyecekler. İhracatımızın dörtte birini yaptığımız Kuzey Afrika Orta Doğu ülkeleri, gerek siyasi gerekse ekonomik problemlerden dolayı ciddi sıkıntı içindeyken, Türkiye ihracatının yüzde 75'ini yapmış olduğu pazarlarda yaşanan sıkıntılara rağmen Cumhuriyet tarihinin ihracat rekorunu kırdı" diye konuştu.
     Avrupa'daki kötü tabloya rağmen Türkiye'deki iyileşmelere dikkati çeken Çağlayan, işsizlikte, kişi başına gelirde ihracatta, borç rakamlarında elde edilen kazanımları, gelişmeleri özetledi.
    
     -Pırlantada ÖTV-
    
     Bakan Çağlayan, İMMİB Koordinatör Başkanı Ayhan Güner'in bahsettiği pırlanta taşta yüzde 20 ÖTV konusunda da şunları kaydetti:
     "'Neden yüzde 20 ÖTV'yi kaldırmıyorsunuz-' diyenlere söyledim daha önce, yine söylüyorum. Yıllar önce benzer alandaki bir sıkıntıyı gidermek için hükümetimiz bir düzenleme yaptı. İnsanoğlu bazı şeyleri çabuk unutuyor. Bazen hafızamız balık hafızası gibi. O tarihte, bilhassa Sayın Başbakanımızın şahsına, muhalefetin ve bazı organların yapmış olduğu eleştirileri hatırlayın. Sayın Başbakanımızın Türkiye ve sektör için yaptığı uygulamayı, getirip şahsına bağlamaya çalıştılar. Buradan söylüyorum, muhalefet samimiyse, siz de gidip kendileriyle görüşüp, 'Hükümet hazır, siz de gelin bunun altına ortak bir önerge koyun yüzde 20 ÖTV'yi kaldırın' deyin, biz imzayı bu akşam atarız arkadaş, bu akşam atarız. Muhalefet partileriyle görüşün. Önerge getirsinler, biz altına imza koymaya hazırız. Biz çözümden yanayız. Ancak şahsi bir politika aracı olarak kullanmalarına izin vermememiz gerekiyor."
     Türkiye İhracatçılar Birliği (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi de, İMMİB'in ihracatçı birliklerinin gözbebeği olduğunu belirterek,"22 bin üyesi ile 2012 yılında 41 milyar dolar ihracat yaptı. Türkiye'nin en fazla ihracat yapan İhracatçı Birliği oldu. Bu başarılarından ötürü tüm İMMİB camiasını tebrik ediyorum" dedi.
     Konuşmaların ardından, tüm kategorilerde ödül alan firmalardan, birincilere ödülünü Zafer Çağlayan, ikincilere ise Mehmet Büyükekşi takdim etti.
    
    
    

Bu haberi 180 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir