Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan: -"Moody's'in değerlendirmesi, Türkiye gerçekleriyle hiçbir…

  • Yazı boyutu
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan:
  -"Moody's'in değerlendirmesi, Türkiye gerçekleriyle 
  hiçbir…

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan: -"Moody's'in değerlendirmesi, Türkiye gerçekleriyle hiçbir şekilde bağdaşmayan bir değerlendirmedir" -"(Oda borsa seçimleri) Yüce mahkemenin kararına saygı duymakla birlikte keşke odalarda, TOBB'da getirilmiş olan önemli değişiklik devam edebilseydi"

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, "Moody's'in değerlendirmesi, Türkiye gerçekleriyle hiçbir şekilde bağdaşmayan bir değerlendirmedir" dedi.
     Mobilya Fuarı açılışı ardından soruları cevaplayan Çağlayan, kredi derecelendirme kuruluşlarının hiçbirinin objektif olmadığını belirterek, "Bunların her birinin bağlantılı olduğu çeşitli mihrak ve odaklar var, bunlara ne talimat verirlerse bunlar onları yapar. Şimdi Moody's'in yapmış olduğu değerlendirme, bir kere Türkiye gerçekleriyle hiçbir şekilde bağdaşmayan bir değerlendirmedir" dedi.
     Türkiye'nin 2012'de cari açık konusunda çok ciddi başarı elde ettiğini, 25 milyar dolarlık cari açık azalışının 21,5 milyar dolarının ihracat artışından kaynaklandığını dile getiren Çağlayan, cari açığı Türkiye'nin kronik meselesi olmaktan, ihracatı artırarak çıkarmakta olduklarını ifade ederek şöyle devam etti:
     "Moody's'in yapmış olduğu açıklama kendisini bağlar. Bunların yapmış olduğu açıklamalar Türkiye'nin itibarını zayıflatmaz. Türkiye'nin itibarı her geçen gün artıyor. Tüm dünya bunu ortaya koyuyor. Türkiye'ye itibar kaybettirmek isteyenlerin kendi itibarı kayboluyor. Fitch için, Moody's için, Standart & Poor's için de böyledir. Uygulamalarıyla kendileri ciddi manada itibar erozyonuna uğramışlardır. Bunların yapacağı tek şey kendi itibarlarını kurtarmaya yönelik olmalıdır. Derecelendirme kuruluşlarının Türkiye'nin çok gerisinde kaldığını bir kez daha paylaşayım. IMF'ye borcu olmayan, IMF'ye 5 milyar dolar da kredi açacak olan bir Türkiye'yi IMF'den borç almış, borç almazsa batacak durumda olan ülkelerle getirip aynı kefeye koyuyor. Bu işlere çok takılmamamız gerekiyor. Zaten benim sanayicim, ihracatçım, uluslararası yatırımcı Türkiye'ye en güzel notu veriyor. Bizim için önemli olan da budur. Bu sene not artışlarını beklediğimizi bir kez daha ifade ediyorum."
    
     -TOBB-
     Oda ve borsa seçimlerine ilişkin, NACE sınıflandırmasındaki gecikmeden dolayı öyle bir talep geldiğini ve seçimlerin üç ay ertelendiğini anımsatan Çağlayan, "Ümit ediyorum ki mayıs ayında odalar seçimlerini yapacak. Odalar birliği genel kurul üyeliği, komiteler, meclis, yönetim kurulu üyelikleri, meclis başkanlıkları seçimleri yapıldıktan sonra da ağustos ayında da TOBB yönetim kurulu ve diğer organların seçimleri yapılacak" dedi.
     Anayasa Mahkemesi'nin kanunun ilgili maddesini iptal ettiğini anımsatan Çağlayan, sözlerini şöyle tamamladı:
     "Bana göre doğru olmamıştır bu... Tabii ki yüce mahkemenin kararına saygı duymakla beraber keşke, odalarda ve TOBB'da getirilmiş olan önemli değişiklik devam edebilseydi. Ümit ediyorum ki arkadaşlarımız tekrar bu konuyla ilgili gerekli çalışmaları yapacaktır. Bu koltuklar ömür boyu bizlere kalacak koltuklar değil. Ben siyaseten de aynı şeyi söylüyorum. Odalarımızda da bu anlayışın hakim olmasını beklediğimizi buradan ifade etmek istiyorum. İnşallah hayırlısı olacaktır."
    
    
    

Bu haberi 177 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir