Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan: -"(Hazine'nin kredi derecelendirme kuruluşu S&P ile anlaşma…

  • Yazı boyutu
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan:
  -"(Hazine'nin kredi derecelendirme kuruluşu S&P ile anlaşma…

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan: -"(Hazine'nin kredi derecelendirme kuruluşu S&P ile anlaşma imzalamamasına yönelik) Bunu iyi değerlendiriyorum. Hazine bu konuda istedikleri ile çalışma özgürlüğüne sahip. Dolayısıyla bunun, derecelendirme kuruluşlarının akıllarını başlarına getirilmek için yapıldığını sanmıyorum ama inşallah akıllarını da başlarına getirir"

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Hazine'nin kredi derecelendirme kuruluşu S&P ile anlaşma imzalamamasına yönelik, "Bunu iyi değerlendiriyorum. Hazine bu konuda istedikleri ile çalışma özgürlüğüne sahip. Dolayısıyla bunun, derecelendirme kuruluşlarının akıllarını başlarına getirilmek için yapıldığını sanmıyorum ama inşallah akıllarını da başlarına getirir" dedi.
     Çağlayan ve konuk Fransa Dış Ticaret Bakanı Nicole Bricq, Sait Halim Paşa Yalısı'nda düzenlenen Fransız CEO'larla çalışma kahvaltısından sonra basın mensuplarının sorularını yanıtladı.
     Çağlayan, THY'nin Airbus'tan yapacağı alım ile ilgili, bunun nereden, nasıl alınacağına THY'nin yönetim kurulunun karar vereceğini söyledi.
     THY'nin de bir çok şirket gibi Türkiye'nin hassasiyetlerine son derece duyarlı hareket ettiğini aktaran Çağlayan, "Ayrıca Pegasus'un Airbus'a vermiş olduğu bir siparişleri de söz konusuydu. Bundan dolayı bugün TAEK, TUSAŞ, hakikaten göz bebeği şirketlerimizin en üst düzey temsilcisi de bugün bu toplantıdaydı. Bu tür alımlarda ister Pegasus, ister THY, kim ne alırsa alsın mutlak surette Airbus'un TAİ ve TUSAŞ ile işbirliği yapmasını son derece önemsiyoruz" şeklinde konuştu.
     Türkiye'nin eski Türkiye olmadığını belirten Çağlayan, Türkiye'ye mal satanların yeri geldiğinde mutlak surette o sesi de göz ardı etmemesi gerektiğini ifade etti.
     THY'nin Airbus'tan uçak alımıyla ilgili görüşmelerin bir süredir sürdüğünü anlatan Çağlayan, bunun zaman zaman siyasi mülahazalardan dolayı kesintiye uğradığını ama önümüzdeki dönemde buna yönelik gelişmelerin görüleceğini dile getirdi.
     Fransa'nın geçmiş dönemdeki siyasi hatalarını yapmamasını umut ettiklerinin altını çizen Çağlayan, sözlerine şöyle devam etti:
     "Fransız iş dünyasına, 'Faturayı siz çekiyorsunuz' dedim. Biz ülke olarak bir kota vs koymayız. Serbest piyasa kurallarını uygulayan bir ülkeyiz. Ancak Türk halkının kotası her türlü kotanın üzerindedir. Bizim hassasiyetimiz olan ve sizlere vazife olmayan konularla ilgili senatonuzu ve parlamentonuzu meşgul ettiğiniz sürece, bilhassa sizin iş dünyanızın Türkiye'de ürünlerine karşı Türk halkından bir defans söz konusu olabilecektir. Ermeni meselesinin çözümü Fransız parlamentosu ya da senatosunun işi değil. 2 tane de milletvekili vardı heyette, onlar için bilhassa ifade ediyorum. Biz yeni dönemde Nicole Hanım ile beraber yeni bir yaklaşım içindeyiz. Ekonomimizi yeniden güçlendirme ve ekonomik değerlerimizi artırma noktasında yoğun hareket ediyoruz. Bu noktada Fransız iş dünyasının da, ki Fransız Odalar Birliği Başkanı da toplantıda idi, onlarında bu konuda son derece hassas oluşu önemli. Kendi ülkelerinde siyasilere baskı yapıyorlar. Onlardan yanlış yapanları doğru yola getirmek için önemli baskılar yapıyorlar. Fransız iş dünyasına bu konuda uyanık olmalarını ifade ettim. Türkiye onlar açısından önemli bir pazar ve dünyada üçüncü pazarlarda birlikte yapacağımız işler var diye ifade ettim."
    
     -"Amerika ve AB'nin krizden çıkış noktasında en büyük pazarlardan biri olarak Türkiye'yi gösteriyor"-
    
     Çağlayan, Türkiye'de bir devlet başkanının ya da yabancı bir ülke bakanının olmadığı günün olmadığını söyledi.
     Bazen günde 3-5 konuk bakan ile görüşme yaptığını belirten Çağlayan, Amerika ve AB'nin krizden çıkış noktasında en büyük pazarlardan biri olarak Türkiye'yi gösterdiğini dile getirdi.
     Bakan Çağlayan, Hazine'nin kredi derecelendirme kuruluşu S&P ile anlaşma imzalamamasına yönelik olarak ise şunları kaydetti:
     "Bunu iyi değerlendiriyorum. Hazine bu konuda istedikleri ile çalışma özgürlüğüne sahip. Dolayısıyla bunun, derecelendirme kuruluşlarının akıllarını başlarına getirilmek için yapıldığını sanmıyorum. Ama inşallah akıllarını da başlarına getirir. Bu noktada Hazine tercihini şimdi bu şekilde kullanmıştır. Tabi bunu kullanmış olması da farklı bir şekilde algılanmaması gerekiyor. Türkiye'nin istediği S&P, Fitch, Moody's gibi şirketlerin kendi kredibilitelerini tamir etmeleri, onarmaları ve sonrada Türkiye ile ilgili notları düzgün bir şekilde vermeleri. Bakın bugün gerek S&P'nin, gerek Moody's'in, gerekse Fitch'in Türkiye ile ilgili değerlendirmelerine bakın, yatırım yapılabilirlik açısından söylüyorum, ortalamalarını söylüyorum, maalesef Guatemala ile, Macaristan'la ve Türkiye'yi geride kalmış bir çok ülke ile aynı kefe içine koyuyorlar. Bunun son derece yanlış olduğunu ifade ediyorum. Ama S&P'nin devre dışı bırakılmasının bunlarla bir alakası yok. Bu bir tercihtir. Burada bu şirketlere düşen de, bu kredibilitelerinin onarımını, restorasyonunu süratle yeniden yapmaları belki onlara yeniden bir fırsat, imkan tanıyacaktır. Kendi yatırımcıları açısından son derece zor durumda kalmışlardır."
    
     -Paris'teki olay-
    
     Bakan Çağlayan, Paris'te 3 PKK'lının öldürülmesine ilişkin bir soruyla ilgili, konuk bakan ile daha çok ekonomik olayları konuştuklarını söyledi.
     Ancak Fransa'da meydana gelen olayın aydınlatılması, gerçek durumunun ortaya çıkartılması ve faillerinin soruşturularak ortaya çıkarılmasının Türkiye olarak beklentileri olduğunu vurgulayan Çağlayan, "Umut ediyoruzki, Fransız makamları, başta Sayın Cumhurbaşkanı olmak üzere, her halde konu ile ilgili çalışmalarını en kısa sürede bitirerek, hepimizin beklemiş olduğu, tüm dünya kamuoyunun beklemiş olduğu sorunun cevabını vereceklerdir. Bizler konunun aydınlatılması için Fransız makamının yapacağı çalışmayı bekliyoruz. Tabiiki Fransız makamlarının bu konuyu çözecekleri inancımızı ifade etmek istiyorum" ifadelerini kullandı.
     Fransa Dış Ticaret Bakanı Nicole Bricq ise bugün yaptıkları toplantının daha önce 20 Kasım'da Paris'te gerçekleştirdikleri toplantının devamı niteliğinde olduğunu söyledi.
     O toplantıda başlıca ekonomik konuları gözden geçirdiklerini aktaran Bricq, aynı zamanda her iki iş adamlarını bir araya getirdiklerini ve sorunların dile getirildiğini ifade etti.
     Bu toplantıda ekonomik konuları görüşmek için bir araya geldiklerini vurgulayan Bricq, Paris'teki olayla ilgili, "Fransa İçişleri Bakanı son derece üzücü olan bu olayla ilgili olarak, bunu tamamen açıklığa kavuşturma konusunda ne kadar kararlı olduğunu açıkladı" dedi.
    
    
    

Bu haberi 165 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir