Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan: -"Türkiye, önümüzdeki 10 yılda özetle 2 alanda, enerji ve…

  • Yazı boyutu
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan:
  -"Türkiye, önümüzdeki 10 yılda özetle 2 alanda, enerji ve…

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan: -"Türkiye, önümüzdeki 10 yılda özetle 2 alanda, enerji ve ulaştırma alanında 250 milyar dolarlık yatırım yapacak olan bir ülkedir. Bunlar kamu özel sektör ortaklığı ya da kamu bütçe kaynaklığı ile yapılacaktır. Dolayısıyla Fransız iş adamlarının Türkiye'ye bu cepheden bakması gerektiğini düşünüyorum" -"Türk ile Fransız sanayisi sıfır gümrükte rekabet halinde" -"Dünyada Türk'ün ayağının değmediği yer bırakmayacağız"

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye'nin önümüzdeki 10 yılda, enerji ve ulaştırma alanında 250 milyar dolarlık yatırım yapacağını belirterek, "Bunlar kamu özel sektör ortaklığı ya da kamu bütçe kaynaklığı ile yapılacaktır. Dolayısıyla Fransız iş adamlarının Türkiye'ye bu cepheden bakması gerektiğini düşünüyorum" dedi.
     Sait Halim Paşa Yalısı'nda Fransa Dış Ticaret Bakanı Nicole Bricq'in de katılımıyla düzenlenen Fransız CEO'larla çalışma kahvaltısında bir araya gelen Çağlayan, Türkiye Fransa Ekonomik ve Ticari Ortaklık Komitesi 2. Dönem Toplantısı çerçevesinde enerji, tarım, çevre ve şehircilik alanlarında çalışma grupları oluşturduklarını söyledi.
     2 ülkenin 140 milyonluk nüfusu, 3,5 trilyon dolar civarında GSYİH'sı olduğunu ve 1,7 trilyon dolara yakın dış ticaret hacminin söz konusu olduğunu belirten Çağlayan, bu rakamların 2 ülke arasındaki ticaret rakamlarını yansıtmaktan son derece uzak olduğunu ifade etti.
     Türkiye ve Fransa arasında 2011 yılında gerçekleştirilen 16 milyar dolarlık dış ticaret hacmi olduğunu aktaran Çağlayan, bu rakamın talep gerilemesi sebebiyle 2012 sonu itibariyle 15,5 milyar dolara gerileceğini dile getirdi.
     1,7 trilyon dolarlık dış ticaret hacmi olan iki ülkenin bugün 15-16 milyar dolar değil, çok rahatlıkla 36-56-66 milyar dolarlık dış ticaret hacmine ulaşabileceğini vurgulayan Çağlayan, sözlerine şöyle devam etti:
     "2011 yılında Fransa, en fazla ihracat yaptığımız 5. ülke, en fazla ithalat yaptığımız 7. ülke. Her yıl Türkiye Fransa'nın ithalatında 15. sırada yer almıştır. Fransa'da yaşayan 600 bine yakın Türk vatandaşımız var. Onlar iki ülke arasındaki siyasi ve ekonomik ilişkilerde önemli bir köprü vazifesi görüyor. 35'e yakın firmamız 1 milyar dolardan fazla bir yatırım gerçekleştirmiş durumda. Bugüne kadar Türk firmalarının dünyadaki toplam yatırımı 20 milyar dolar olduğunu ifade ettiğimizde, Türk yatırımcılar yaptıkları yatırımların 20'de birini Fransa'ya yapmış durumdalar. Fransız firmalar, 54 firma, Türkiye'de yaklaşık 6.2 milyar dolarlık yatırım gerçekleştirmiştir. Aramızda bilhassa otomotiv sektöründe önemli ticari ilişkiler var. Ancak, otomotiv, mobilya, tekstil, ulaştırma ve beyaz eşya vb gibi sektörlerde önemli işbirliği potansiyelleri mevcut."
    
     -"Çin'den sonra Türk müteahhitlik sektörü dünyada 2 numara haline gelmiştir"-
    
     Bakan Çağlayan, Türkiye'nin 2023 hedeflerini gerçekleştirirken, üretim yapısını ve çalışma stratejisini yeniden gözden geçirmesi gerektiğini belirterek, bunu yeni teşvik sistemi ile desteklediklerini dile getirdi.
     Türkiye'nin bunları yaparken fiziki altyapısını da güçlendirmek zorunda olduğunu vurgulayan Çağlayan, bu anlamda önümüzdeki 10 yılda başta demir yolları ve yüksek hızda demir yolu taşımacılığı olmak üzere toplamda 110 milyar dolardan fazla altyapı yatırımı yapacaklarını ifade etti.
     Bugün elektrik enerjisi kapasitesinin 57 bin megavat olduğu bilgisini veren Çağlayan, 2023'e kadar enerji kapasitesinin 2 misline çıkmasını öngördüklerini, yani 110 bin megavatlık bir enerji kapasitesinin olacağının altını çizdi.
     Bunun da enerji alanında yapacakları yatırımın 130 milyar dolardan fazla olacağının bir göstergesi olduğunu belirten Çağlayan, konuşmasını şöyle sürdürdü:
     "Türkiye, önümüzdeki 10 yılda özetle 2 alanda, enerji ve ulaştırma alanında 250 milyar dolarlık yatırım yapacak olan bir ülkedir. Bunlar kamu özel sektör ortaklığı ya da kamu bütçe kaynaklığı ile yapılacaktır. Dolayısıyla Fransız iş adamlarının Türkiye'ye bu cepheden bakması gerektiğini düşünüyorum.
     1972 yılından bugüne kadar müteahhitlik sektörümüz yaklaşık 242 milyar dolar uluslar arası müteahhitlik üstlenmiş. 1972-2002 arasında müteahhitlik sektörü dünyada sadece 44 milyar dolarlık bir taahhüt üstlenmişti. 2002-2012 sonuçlarına baktığımızda ise, aradan geçen 10 yılda neredeyse bunun üzerine 200 milyar dolar ilave taahhüt üstlenmiştir. Gerek alt yapı, gerek üst yapı. Bu konuda Çin'den sonra Türk müteahhitlik sektörü dünyada 2 numara haline gelmiştir."
    
     -"Türkiye şu anda dünyanın 243 gümrük bölgesine ihracat yapan bir ülke"-
    
     Bakan Çağlayan, Türk ve Fransız sanayisinin sıfır gümrükte bir rekabet halinde oluğunu söyledi.
     Türkiye'nin Avrupa'ya yaptığı ihracatın yüzde 90'nından fazlasının sanayi ürünlerinden oluştuğunun altını çizen Çağlayan, Türkiye'nin şu anda dünyanın 243 gümrük bölgesine ihracat yapan bir ülke olduğunu anımsattı.
     Türkiye'nin ihracat yapamadığı 2 ülkeyi anımsatan Çağlayan, oralarda ihracat yapacaklarını belirterek, dünyada Türk'ün ayağının değmediği yer bırakmayacaklarını dile getirdi.
     Pegasus'un ve THY'nin Airbus ile yaptığı ticari ilişkilerin, Türk uçak sanayisinin, TUSAŞ'ın Fransız meslektaşları tarafından en iyi şekilde değerlendireceği beklentisi olduğunu belirten Çağlayan, Gaziantep Belediyesi'nin imzaladığı anlaşmanın ekonomik gelişmelere önemli katkılar sağlayacağını ifade etti.
     Dünyada 6 milyon Türk diasporasının olduğunu aktaran Çağlayan, "600 bine yakın Türk'ün yaşadığı Fransa dışında, Avrupa'da toplam 5 milyonun üzerinde Türk nüfusunun yaşadığını da sizlerle paylaşmak istiyorum. Avrupa'da yaşayan 5 milyonluk nüfusumuz bugün 8 AB üyesi ülkeden daha fazla durumda" şeklinde konuştu.
    
    
    

Bu haberi 139 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir