Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan: -"(CJ O Shopping ile MediaSa) Bu birliktelik iki ülkenin…

  • Yazı boyutu
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan:
  -"(CJ O Shopping ile MediaSa) Bu birliktelik iki ülkenin…

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan: -"(CJ O Shopping ile MediaSa) Bu birliktelik iki ülkenin özellikle Türk perakende sektörünün gelişmesine önemli bir katkı sağlayacak"

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, CJ O Shopping ile MediaSa'nın evliliğinin iki ülkenin ticareti için önemli bir adım olduğunu belirterek, "Bu birliktelik iki ülkenin özellikle Türk perakende sektörünün gelişmesine önemli bir katkı sağlayacak" dedi.
     Mediasa CJ Shopping'in Samandıra'da yapılan tanıtım davetinde konuşan Çağlayan, CJ'in alanında Asya'da birinci olması ve dünyada önemli bir yerde olmasının geldiği seviyeyi anlatmaya yettiğini belirtti.
     Çağlayan, Türkiye ve Kore'nin tarihten gelen bir dostluğu olduğunu ifade ederek, "Biz kan kardeşiz ama bu kardeşlik ilişkilerimize pek yansımıyor. Toplam 7 milyar dolarlık bir dış ticaret hacmimiz var. Ama bir satıyor 10 alıyoruz. Artık bunu dengeli hale getirelim diyoruz. Bunun için bir ticaret anlaşması gerçekleştirdik"dedi.
     CJ O Shopping ile MediaSa'nın evliliğinin iki ülkenin ticareti için önemli bir adım olduğunu belirterek, "Bu birliktelik iki ülkenin özellikle Türk perakende sektörünün gelişmesine önemli bir katkı sağlayacak. Türkiye şu anda 302 milyar dolarlık perakende sektörü kapasitesine sahip. Yılsonu itibariyle bu daha da büyüyecek" diye konuştu.
     Çağlayan, Türkiye'nin son 8 yılda 120 milyar dolarlık doğrudan yabancı sermaye aldığını dile getirerek, şöyle konuştu:
     "Bu sermayenin yüzde 70'i Avrupa'dan geliyor. Bu gelen sermaye Türkiye'nin kara kaşına gözününe değil, siyasi ve ekonomik istikrarına, lojistik yapısına geliyor. Bugün CJ O gibi Türkiye'ye gelenler Türkiye'nin son 15 yılına bakarak ve güvenerek geliyor. Türkiye'nin genç iş gücü arzına güvenerek geliyor. AB'de yayımlanan bir rapora göre Avrupa'da önümüzdeki 10 yılda 1 milyon 600 bin şirket kapanacak. Nedeni ekonomik değil işi devredeceği 2. ve 3. jenerasyon olmadığı için. Bugün Avrupa'da çalıştıracak nitelikte insan sıkıntısı çekiliyor. İş gücü yok. Gücümüzün farkındayız ama kontrolsüz güç değildir. Bu yüzden yeni neslin yeteneklerini artırmak için çalışıyoruz. Biz bir başarı hikayesi yazdık eskiden başkalarının başarı hikayelerini okurduk. Bu başarı hikayesi dünyanın her yerinden fark ediliyor. Türkiye her gün dünyanın her yerinden iş adamlarının yatırım için geldiği bir ülke oldu.
     Türkiye'ye hasta diyenler şimdi yoğun bakım çadırında yatıyor. Allah şifa versin bunlara. Dünyadaki ekonomik krize rağmen ihracatımızda Cumhuriyet tarihimizin en büyük rekorunu kıracağız. Bir zamanlar 10 dakika sonrasını bilemezken şimdi 10 yıllık planlar yapıyoruz. Türkiye enflasyonu düşürürken bir taraftan da sürekli ihracatını genişletiyor.153 milyar dolar ihracat yaptık. Dünyanın ihracatını en fazla artıran 3. ülkesi olmanın mutluluğunu paylaşmak istiyorum."
     Çağlayan, Türkiye'nin 2023 vizyonunun büyük bir önem taşıdığına dikkati çekerek, "2023'te ihracatımızı 500 milyar dolara çıkracağız. Türk özel sektörünün bu başarıda büyük katkısı var. 2023'te Türkiye'nin GSMH'sı 2 trilyon dolar olacak. Kişi başına milli gelir 25 bin dolar seviyesine gelecek. Bu vizyona ulaşmak için enerji, ulaşım gibi her alanda yatırımlar yapacağız"dedi.
     Türkiye'nin krizden fırsat yaratmayı öğrendiğini belirten Çağlayan, Türk iş adamının öz güveninin geliştiğini, kuru kavaktan kaval yapmayı öğrettiğini söyledi.
     Çağlayan, bu başarının Türkiye'nin genlerinde olduğunu vurgulayarak, "CJ O da buraya kazanmak için geldi ki göreceksiniz kazanacak. Burada bir kazan kazan durumu söz konusudur" dedi.
    
    
    

Bu haberi 176 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir